- Edycja IV - rok szkolny 2023/2024
- WYNIKI 2023/2024
- REGULAMIN Wielkiego Testu ze Znajmosci Biblii - IV edycja
- REGULAMIN konkursu fotograficznego Biblijne inspiracje - IV edycja
- _______________________________
- Edycja III - rok szkolny 2022/2023
- WYNIKI 2022/2023
- Regulamin Międzynarodowego Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii
- Regulamin Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego ,,Biblijne inspiracje'' - Mężczyzna w Biblii
- _______________________________
- Edycja II - rok szkolny 2021/2022
- Gala konkursów - ''Kobieta w Biblii''
- WYNIKI 2021/2022
- Regulamin Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii
- Regulamin konkursu Biblijne inspiracje - Kobieta w Biblii
- _______________________________
- Edycja I - rok szkolny 2020/2021
- GALA 2020/2021
- WYNIKI 2020/2021
- WSTĘP
- REGULAMIN Konkursu fotograficznego „Biblijne inspiracje”
- REGULAMIN WIELKIEGO TESTU ZE ZNAJOMOŚCI BIBLII (uczestnicy z Polski)
- ANEKS do REGULAMINU WIELKIEGO TESTU ZE ZNAJOMOŚCI BIBLII (uczestnicy z Polski)
- REGULAMIN WIELKIEGO TESTU ZE ZNAJOMOŚCI BIBLII (uczestnicy spoza Polski)
- KARTA ZGŁOSZENIA KONKURSOWEGO
Finał konkursowych zmagań
I Międzynarodowy Konkurs Biblijno-Fotograficzny zakończony. Uroczysta gala, podczas której ogłoszono zwycięzców, wręczono nagrody oraz dyplomy odbyła się w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, 28 maja po Mszy św. o godz. 18:00, odprawionej także w intencji organizatorów oraz uczestników konkursu. Przewodniczył jej ks. dr Mariusz Szypa – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej wraz z ks. kan. Tomaszem Czabatorem. Homilię wygłosił ks. Adam Bilski.
Galę poprowadzili organizatorzy konkursu: Jolanta Szewczyk i Ewa Piękoś – obie przygotowywały Wielki Test ze Znajomości Biblii, a także Piotr Wróbel – odpowiedzialny za Konkurs fotograficzny „Biblijne inspiracje”. W tym roku po raz pierwszy organizatorami konkursu były dwie oławskie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków i Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego. Po raz pierwszy też konkurs miał charakter międzynarodowy.
Wielki Test ze Znajomości Biblii
W tym roku miał już swoją 16. odsłonę, o czym przypomniała Jolanta Szewczyk. Ponieważ pandemia zmusiła przeniesienie konkursu do Internetu, organizatorzy potraktowali to jako szansę i poszerzyli jego zasięg, kierując ofertę do polskojęzycznych uczniów mieszkających w Polsce i poza jej granicami.
Przedstawiając genezę konkursu, Jolanta Szewczyk odwołała się do obrazu dziecka, które, aby zaistnieć i dojrzeć potrzebuje rodziców. – Nasze dziecko jest bardzo porządne, bo ma tych rodziców aż czworo: 2 ojców i 2 matki. Imię ojców to Wizjoner (ks. Janusz Gorczyca) i Inspirator (ks. Tomasz Czabator), i dwie matki o wspólnym imieniu Wsparcie (dyr. Barbara Turczynowska i dyr. Małgorzata Peremicka). Bez ich udziału i zaangażowania konkursu prawdopodobnie by nie było.
Każdego roku zmagania konkursowe dotyczą innego obszaru ksiąg biblijnych. – Obok ogólnej znajomości Biblii w tym roku uczniowie musieli szczegółowo zapoznać się z Księgą Daniela oraz z fragmentami Księgi Ezechiela i Apokalipsy św. Jana – powiedziała Ewa Piękoś. – Przyznam, że byłam bardzo zaskoczona poziomem przygotowania uczniów. Sądziłam, że przez Apokalipsę mało kto przebrnie, a uczniowie i z tą Księgą dali sobie świetnie radę.
Konkurs fotograficzny
Do konkursu wiedzy biblijnej dołączono konkurs fotograficzny „Biblijne inspiracje”. Pomysłodawcą i jego koordynatorem był Piotr Wróbel. Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęć będących ilustracją do konkretnego fragmentu Biblii lub wydarzenia w niej opisanego. Uczniowie sami wybierali temat, podobnie jak technikę fotograficzną. Prace podzielono na dwie kategorie: realistyczną – autor w sposób wierny miał zilustrować wybrany temat oraz alegoryczną, w której liczyła się kreatywność artystyczna, pozostająca jednak w pełnej łączności z wybranym fragmentem biblijnym.
Komisja konkursowa, w skład której obok Piotra Wróbla weszły jeszcze Inga Sławik-Kubiak – nauczycielka przedmiotów artystycznych w LO oraz Małgorzata Sajur – fotograf artystyczny, w ocenie prac brali pod uwagę interpretację wybranej sceny lub wydarzenia biblijnego, budowę i kompozycję fotografii, oryginalność, pomysłowość i twórcze ujęcie tematu.
– Większość nadesłanych fotografii odnosiła się do Księgi Rodzaju – powiedział Piotr Wróbel podczas prezentacji prac w czasie gali. – Część z nich była wykonana z wyraźnym zamiarem udziału w konkursie, o czym świadczą aranże inscenizacyjne. Część wykonano prawdopodobnie podczas jakichś wyjazdów, a później wybrano je jako odpowiadające konkursowym wymaganiom. Wszystkie spełniały nasze oczekiwania, dlatego wszystkie były przez nas oceniane.
Z uznaniem…
Uroczysta gala zgromadziła w kościele nie tylko organizatorów i uczestników konkursu, ale również przedstawicieli władz samorządowych i kościelnych, a także sponsorów. Jako pierwsze głos zabrały panie Dyrektor obu organizujących konkurs szkół.
Dyrektor Barbara Turczynowska ze SP im. Polskich Olimpijczyków z uznaniem odniosła się przede wszystkim do determinacji i przedsiębiorczości inicjatorów projektu. – Cieszę się, że mam w gronie nauczycielskim takie osoby, które nie patrzą na przemiany społeczne i związane z tym trudności, ale z uporem dążą do celu. Ale nie byłoby tej pięknej oprawy konkursu, gdyby nie sprzymierzeńcy szkoły, czyli nasi przyjaciele reprezentujący władzę kościelną, świecką oraz prywatni sponsorzy, dzięki którym mogliśmy zakupić cenne nagrody.
Wicedyrektor Renata Ulanicka z LO Nr I im. Jana III Sobieskiego wyraziła radość, że od tego roku współorganizatorem konkursu jest też Liceum. Dziękując Patronom Honorowym i sponsorom za wsparcie przedsięwzięcia, z uznaniem odniosła się do jego pomysłodawców. Gratulacje złożyła także uczestnikom konkursu. – Mam nadzieję, że konkurs będzie zyskiwał na znaczeniu i popularności, czego serdecznie życzę organizatorom – dodała na koniec.
– Biblia, to historia relacji z człowiekiem z Bogiem. To drogowskaz. Wierzę, że udział w konkursie choć trochę przybliżył te treści jego uczestnikom. – Tymi słowami zwrócił się do obecnych Zdzisław Brezdeń, Starosta Oławski, gratulując laureatom sukcesu, a organizatorom pomysłu na popularyzowanie Biblii wśród młodego pokolenia.
Gratulacje popłynęły także od Tomasza Frischmanna, Burmistrza Miasta Oława. Przy okazji przypomniał okoliczności zeszłorocznego konkursu, ostatniego w formule powiatowej: – Finał miał mieć miejsce w naszej Sali Rycerskiej. Niestety, ogłoszono pandemię i odwołano go. Ale organizatorki i organizatorzy nie poddali się. Konkurs przerzucili, tak jak i całą naukę – do Internetu i odbył się on-line.
Dodał też, że międzynarodowy charakter obecnego konkursu jest powodem do szczególnej dumy, bo „międzynarodowych konkursów w Oławie aż tak wielu nie ma”.
Gospodarz miejsca uroczystej gali, ks. Dziekan Janusz Gorczyca, również przypomniał dramaturgię zeszłorocznej edycji konkursu. Dodał też, że zrodził się on w środowisku gimnazjów, więc po ich likwidacji zachodziła obawa przerwania jego kontynuacji. Na szczęście nic takiego nie nastąpiło, a wręcz przeciwnie – otwiera się nowy jego etap. – Żywię nadzieję, że w przyszłości również będę zapraszany na galę laureatów, chociaż już nie będę tutaj posługiwał. Honor to wielki. Biblia od zawsze była inspiracją dla umysłów wielkich, dla głębokiego i wrażliwego ducha. Gratuluję uczestnikom. Gratuluję laureatom tej wrażliwości, tej wnikliwość. Z podziwem patrzyłem między innymi na fotografie, na te instalacje poczynione, które obrazują treści biblijne – dodał na koniec.
Słowo gratulacji do organizatorów i uczestników wystosował także nieobecny na uroczystości Rektor PWT we Wrocławiu, ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec. „Biblia jest niezwykłą księgą, zawiera Słowo Boże, które ma moc zmieniać nasze serca i całą rzeczywistość wokół nas. Ogromnie się cieszę, że w moim rodzinnym mieście właśnie ta Księga stała się tematem I Międzynarodowego Konkursu Biblijno-Fotograficznego”. Do tych słów dołączył serdecznie pozdrowienia dla uczestników gali, zapewniając o swojej modlitwie.
PATRONAT HONOROWY
Pan Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec
Rektor PWT we Wrocławiu
Pan Zdzisław Brezdeń
Starosta Oławski
Pan Tomasz Frischmann
Burmistrz Miasta Oława
Ks. Janusz Gorczyca
Dziekan dekanatu Oława
Ks. Tomasz Czabator
Proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie
SPONSORZY
Starostwo Powiatowe w Oławie
Urząd Miasta Oława
Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie
Parafia NMP Matki Pocieszenia w Oławie
Pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz
Ks. Janusz Gorczyca
Państwo Judyta i Janusz Iżuk
Pan Łukasz Kotapski
Państwo Sylwia i Jerzy Narolscy