Organizacja roku szkolnego 2023/2024 - ważne informacje

• Dekalog ucznia

• DEKALOG   UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6  im. POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW W OŁAWIE

Ja, niżej podpisany/a, obdarzony przez dobry los przywilejem uczęszczania  do Szkoły Podstawowej nr 6 oświadczam, że całym sercem, mądrością i siłami, jakie posiadam, aż do ukończenia szkoły będę się starał/a:

1. Respektować obowiązki ucznia, nie uchybić dobremu imieniu szkoły i żyć zgodnie z ideami olimpijskimi.

2. Szanować i okazywać należny szacunek nauczycielom, pracownikom oraz innym uczniom szkoły.

3. Szanować prawo innych ludzi do dobrego samopoczucia w szkole niezależnie od ich wieku, płci, koloru skóry, wyznania, adresu, klasy, upodobań i innych cech, które często dzielą głupców, ale nigdy olimpijczyków.

4. Stosować się w relacjach z dorosłymi i rówieśnikami do zasad FAIR PLAY  i pamiętać, że tam, gdzie zaczyna się cudze prawo, tam zaczyna się również mój obowiązek.

5. Dążyć do sukcesu, ale równocześnie uczyć się znoszenia porażki z godnością.

6. Doskonalić umiejętność słuchania i rozumienia innych, gromadzić wiedzę  i mądrość; przemawiać tylko słowami wartymi wypowiedzenia.

7. Doskonalić umiejętność panowania nad emocjami i takiego okazywania gniewu i złości, aby nie krzywdzić ani nie obrażać innych ludzi.

8. Doskonalić umiejętność rozwiązywania konfliktów bez używania przemocy.

9. Mieć dość odwagi, aby przyznać się do błędu; dość współczucia, aby naprawić krzywdę, którą wyrządziłem; dość siły i zaufania, aby ponieść karę  z godnością, jeśli moi opiekunowie i nauczyciele zdecydują, że jest mi potrzebna.

10. Pracować nad coraz lepszym zrozumieniem i zapamiętaniem tego, co właśnie obiecałem, żeby te słowa towarzyszyły mi także wtedy, kiedy opuszczę szkolne mury.

Jako rodzic obiecuję ze wszystkich sił wspierać moje dziecko w realizacji tych postanowień i ściśle współpracować ze szkołą, aż do pomyślnego ukończenia przez mojego syna/córkę szkoły.