• Inne przedsięwzięcia

• styczeń 2023

Lutownica bez tajemnic

W styczniu klasy 5 i 6 w ramach zajęć z zawodoznawstwa miały okazję zapoznać się szczegółowo, na czym polega praca konserwatora. Na lekcjach techniki pan Zenon - nasz konserwator, opowiedział uczniom o swoim zawodzie oraz zaprezentował historię, zasadę działania i zastosowanie urządzenia, jakim jest lutownica.

Sprzęt został pozyskany w ramach projektu Laboratoria przyszłości.

• październik 2022

Robot edukacyjny „Photon”

W roku szkolnym 2022/2023 w ramach programu „Laboratoria przyszłości” w naszej szkole pojawiły się dwa zestawy Photonów.
            Roboty są wykorzystywane systematycznie na zajęciach edukacyjnych przez nauczycielki
            A. Ratke i A. Dalecką. Dzięki temu uczniowie mają okazję zetknąć się z tematyką programowania
            i robotyki. Zestawy edukacyjne pomagają uczniom rozwijać wyobraźnię, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia oraz uczą podstaw programowania.

Robot oferuje 4 poziomy programowania:
                • Photon DRAW
            W tym trybie uczniowie programują robota za pomocą rysowanej ścieżki na tablecie. Dodatkowo na utworzoną trasę mogą nakładać akcje specjalne, takie jak zmiana koloru, wydania dźwięku lub aktywacja czujnika. Ten tryb jest przeznaczony dla najmłodszych i początkujących, dlatego od niego rozpoczęliśmy przygodę z robotem.
                • Photon BADGE
            Tryb ten składa się ze specjalnych ikon z instrukcjami, np. strzałka do przodu, światło żółte. Program tworzymy układając poszczególne symbole w kolejności. Dodatkowo można użyć funkcji i powtarzać wybrane sekwencje ruchu i akcji.
                • Photon BLOCKS
            Składa się z kolorowych bloków komend napisanych po polsku. Program tworzy się poprzez ułożenie bloczków w odpowiedniej kolejności. Tryb ten jest bardziej zaawansowany od poprzednich i pozwala na tworzenie skomplikowanych programów.
                • Photon CODE
            Dedykowany jest zaawansowanej grupie. Jak poprzedni tryb składa się z bloków komend, jednak napisane są w języku angielskim oraz nie są już w różnych kolorach. Tryb ten jest najbardziej zbliżony do powszechnych języków programowania.

Lekcje z „Photonem” wpisały się również w Europejski Tydzień Kodowania, w ramach którego na wielu zajęciach uczniowie korzystali z robotów.

Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.