- TO BYŁ DZIEŃ...
- Głos Apostołów o Złotym Jubileuszu Szkoły
- 50-lecie Szkoły - archiwalne zdjęcia
- Rozmowa z Panią Barbarą Turczynowską - dyrektorem szkoły od 2007 roku
- Rozmowa z Panem Jerzym Październikiem - dyrektorem szkoły w latach 1999-2007
- Rozmowa z Panią Aleksandrą Narolską - dyrektorem szkoły w latach 1989-2000
- Gazetka szkolna - Olimpia - wydanie specjalne z okazji Jubileuszu Szkoły
TO BYŁ DZIEŃ...
To był wyjątkowy, piękny, długo wyczekiwany dzień Złotego Jubileuszu Szkoły.
Siódmego czerwca 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie uroczyście obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. I ten egzamin „Szóstka” zdała na szóstkę!
209Wspaniale zorganizowana uroczystość dostarczyła niecodziennych wzruszeń obecnym i byłym pracownikom, obecnym i byłym uczniom – absolwentom oraz rodzicom i zaproszonym gościom.
Galę poprowadzili nauczyciele: Marta Alfawicka i Jacek Bereżnicki.
Piękna uroczystość w efektownie przygotowanych i udekorowanych murach szkoły to wynik doskonałej współpracy, zaangażowania i włożonego w przygotowania serca wielu osób: dyrektora szkoły, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, uczniów, rodziców i przyjaciół szkoły.
Obchody Złotego Jubileuszu Szkoły rozpoczęło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez rodziców i jednocześnie absolwentów szkoły. Została ona wmurowana w ścianę budynku przy głównym wejściu do szkoły. Uroczystego odsłonięcia dokonano w obecności: zastępcy Burmistrza Miasta Oława – Andrzeja Mikody, Dyrektora Szkoły – Barbary Turczynowskiej, starszego wizytatora Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty – Joanny Zimnowody oraz przedstawicieli Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Tablicę poświęcił J.M. Rektor Metropolitarnego Seminarium Duchownego we Wrocławiu ks. Profesor Włodzimierz Wołyniec, również absolwent Szkoły Podstawowej 6.
Oficjalną część gali rozpoczęło uroczyste wprowadzenie Pocztu Sztandarowego w składzie: Aleksandra Zbierska, Naomi Tatol, Franciszek Dulęba-Żydło. Następnie rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, odśpiewany przez uczestników, z towarzyszeniem znakomitego szkolnego zespołu wokalnego. Zespół jeszcze kilkukrotnie wprowadzał zebranych w podniosły nastrój poprzez przepiękny śpiew pieśni: „Gaude Mater Polonia”, „Gaudeamus Igitur” oraz doskonałe wykonanie hymnu szkoły.
Uroczyste i podniosłe chwile towarzyszyły również wprowadzeniu znicza olimpijskiego przez uczniów: Antoninę Kiwacz, Joannę Fatygę i Antoniego Bagińskiego.
Kolejnych wzruszeń dostarczyli drugoklasiści w dostojnym polonezie, a następnie trzecioklasiści w zachwycającym tańcu z szarfami w barwach kół olimpijskich, co było bezpośrednim odwołaniem do patrona szkoły.
Dużej dawki humoru i rozrywki dostarczył kabaret w wykonaniu uczniów starszych klas. Przygotowane teksty i covery znanych utworów wywoływały salwy śmiechu wśród zgromadzonych gości. Przerysowany obraz szkoły przedstawiony w wierszu inspirowanym „Lokomotywą” Juliana Tuwima oraz przerobione teksty piosenek Ryszarda Rynkowskiego bawiły i wzruszały.
Program artystyczny uświetniła też zjawiskowa baletnica, uczennica klasy czwartej – Amelia Januszkiewicz i utalentowana wokalistka, uczennica klasy piątej – Nikola Łuczak. Obie młode artystki doskonale oddały subtelny klimat piosenki – „Laleczka z saskiej porcelany”.
Ważnym punktem uroczystej gali było wystąpienie Gospodarza – Pani Dyrektor Barbary Turczynowskiej, podkreślające znaczenie misji, wartości i ideałów w edukacji i wychowaniu pielęgnowanych w placówce.
W kolejnych punktach programu przedstawiona została historia szkoły od 1974 roku do czasów obecnych. W murach budynku funkcjonowała początkowo Szkoła Podstawowa nr 6. W 1999 roku, w wyniku reformy oświaty podjęto decyzję o stopniowym wygaszaniu szkoły podstawowej i utworzeniu Gimnazjum nr 1. Ostatni dzwonek w Szkole Podstawowej nr 6 zabrzmiał 21 czerwca 2001 roku. Po kilku latach, 30 maja 2005 roku szkole nadano imię Polskich Olimpijczyków. W 2017 roku, w wyniku kolejnej reformy, rozpoczęto wygaszanie gimnazjum, aż do roku 2019, gdy mury szkoły opuścili ostatni gimnazjaliści. Stopniowo też, od roku 2017 budowała się społeczność Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków.
Przypomniano również sylwetki wszystkich dyrektorów szkoły. Byli to: Franciszek Grzesiowski (1974-1979), Bolesław Bień (1979-1984), Stanisław Tyczyński (1984-1989), Aleksandra Narolska (1989-2001), Jerzy Październik (1999-2007) – dyrektor Gimnazjum nr 1 i Barbara Turczynowska – dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w latach: 2007-2017, a od 2017 roku do chwili obecnej – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków.
Półwieczna historia szkoły obfitowała w doniosłe wydarzenia i przeobrażenia, które doprowadziły do miejsca, w którym znajdujemy się obecnie.
Efekty pracy pedagogicznej w gimnazjum, w kolejnej odsłonie artystycznej części gali przedstawili z zacięciem aktorskim uczniowie: Laura Turowska i Tymon Wawrzyniak.
Na jubileuszowym przyjęciu nie mogło zabraknąć życzeń i gratulacji. Piękne życzenia ubrane w poetycką formę, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyła szkole uczennica – Laura Cichoń.
Podziękowania i gratulacje z okazji tego wyjątkowego jubileuszu na ręce dyrektor Barbary Turczynowskiej składali dyrektorzy i przedstawiciele innych placówek oświatowo-wychowawczych, władz oświatowych, samorządowych, mundurowych, kościelnych oraz firm i osoby prywatne.
Złoty Jubileusz Szkoły uświetnił okazały tort, na który zaproszono wszystkich uczestników gali. Po miłym poczęstunku goście zwiedzali szkołę. Podziwiali galerie prac, wystawy i kroniki szkolne, „historyczne zdjęcia” oraz pamiątki. Mieli również możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej oraz uwiecznienia wzruszających chwil i spotkań na zdjęciach w „salce retro” i na ściance okolicznościowej.
Serdeczne podziękowania składamy sponsorom Złotego Jubileuszu Szkoły:
- Tomaszowi Frischmannowi – Burmistrzowi Miasta Oława,
- Bartoszowi Sobiesiak – prezesowi Zarządu Banku Spółdzielczego,
- Piotrowi Chudemu – właścicielowi firmy PioTech,
- Pawłowi Łukaszowi – właścicielowi firmy KURCZE PIECZONE,
- Adriannie Adamskiej – przedstawicielce firmy ELECTROLUX,
- Annie Ślipko – dyrektor Centrum Sztuki w Oławie,
oraz firmom:
- ATEX,
- A-Okna,
- TENDACH,
- Agrotis,
- Gospodarstwo Sadownicze Gać
i sponsorom indywidualnym oraz anonimowym darczyńcom.
DZIĘKUJEMY!
Był to dzień pełen emocji, wzruszeń i wyzwań! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Złotego Jubileuszu Szkoły oraz wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością!
Małgorzata Dopierała
nauczyciel SP nr 6