Aktualności
Z życia szkoły
- 06.12.2019
IMPREZA CZYTELNICZA W POWIATOWEJ I MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W OŁAWIE
W dniu 15 listopada 2019r. uczniowie klasy II ,,B” wzięli udział w imprezie czytelniczej pt. ,,Misie, miśki i misiaczki”. Impreza miała na celu promocję czytelnictwa i rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Temat zajęć nawiązywał do święta obchodzonego 25 listopada - Światowego Dnia Pluszowego Misia.
- Z życia szkoły: Czytaj więcej
Z życia szkoły
- 06.12.2019
30 ROCZNICA UCHWALENIA KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA
20 listopada 2019r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzień ten jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r.
W tym dniu wychowawcy oddziałów przedszkolnych i klas I-III przeprowadzili klasowe pogadanki w celu przypomnienia uczniom, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. Prawa chronią dzieci, ale i wspierają w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych (w tym nauczycieli) jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. Dziękujemy pani Basi za pr
- Z życia szkoły: Czytaj więcej
Z życia szkoły
- 06.12.2019
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada 2019r. już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. Hasło tegorocznej edycji zachęcało do umacniania więzi społecznych i doceniania siły pochodzącej z działań w grupie. "Życzliwie, razem, blisko!"
9Razem możemy więcej i lepiej. Być życzliwym to znaczy być wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. W naszych wzajemnych relacjach ważne jest wzajemne zaufanie i przekonanie, że jesteśmy częścią większej całości, o którą warto dbać.Ten jesienny dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich, było żółto i radośnie. Nauczyciele przygotowali dla uczniów wiele atrakcji. W klasach, podczas zajęć rozmawialiśmy na temat życzliwości, odbył się też wspólny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III apel. Pracownicy szkołyi uczniowie obdarowywani byli kartkami, balonami i sentencjami. Każdyz uczniów otrzymał okolicz
- Z życia szkoły: Czytaj więcej
Z życia szkoły
- 06.12.2019
KinoSzkoła
W dniu 22 listopada 2019r. uczniowie klasy I,,A”, I,,B”, II,,A”, II,,B” i III wraz z wychowawcami i nauczycielami wzięli udział w zajęciach w ramach Ogólnopolskiego Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialneji Społecznej ,,KinoSzkoła”, które odbyły się w Kinie Odra w Oławie.
Celem projektu ,,KinoSzkoła” jest kształtowanie u dzieci kompetencji medialnychi społecznych, postaw empatycznych, pozytywnych relacji międzyludzkichoraz rozumienie problemów współczesnego świata.Były to pierwsze zajęcia w obecnym roku szkolnym, przeprowadzonew ramach cyklu profilaktyczno – społecznego, filmowe drogowskazy. Projekcja filmu ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Pierwsza tajemnica” poprzedzona była ok. 30 minutową prelekcją ,,Jesteśmy różni, ale możemy się ze sobą przyjaźnić!” w której uczniowie aktywnie brali udział. Film bardzo się nam podobał, czekamy na następny.
- Z życia szkoły: Czytaj więcej
Z życia szkoły
- 06.12.2019
ZBIÓRKA DARÓW W RAMACH AKCJI ,,PACZKA DLA BOHATERA”
Zakończyliśmy zbiórkę darów w ramach akcji "Paczka dla Bohatera". Była to zbiórka darów dla kombatantów m.in. II wojny światowej i podziemia niepodległościowego. Zebrane produkty przed Świętami Bożego Narodzenia zostaną przekazane kombatantom. Dziękujemy za przyniesione przez uczniów produkty, jak i cenny wyraz pamięci dla naszych Bohaterów.
- Z życia szkoły : Czytaj więcej
Jesienny Wernisaż
- 01.12.2019
Dnia 28 października 2019 roku odbył się świetlicowy „Jesienny Wernisaż”. Wernisaż rozpoczął się podsumowaniem konkursu matematyczno-plastycznego organizowanego w świetlicy, który nosił tytuł „Jesień na okrągło i kwadratowo”.
3Zadanie uczestników polegało na stworzeniu pracy o tematyce jesiennej techniką origami płaskiego z koła i kwadratu. Prace konkursowe były ocenianie przez wszystkich uczniów klas I-III. Każda praca była twórcza i wykonana w bardzo staranny sposób, lecz cztery z nich zrobiły na innych niezwykłe wrażenie i zostały docenione nagrodami w postaci gier planszowych.
- Jesienny Wernisaż: Czytaj więcej
"Jesteś z nami"
- 01.12.2019
Miejski konkurs plastyczny
W dniu 27 listopada 2019 roku odbył się międzyszkolny konkurs plastyczny „Jesteś z nami” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Oławie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.
3Była to piętnasta edycja konkursu propagującego wśród uczniów klas I-III idee integracji z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zadanie uczestników polegało na stworzeniu pracy plastycznej w formie plakatu w czasie jednej godziny. Tegoroczne hasło pracy brzmiało „Przyjaźń to największy skarb”.
- "Jesteś z nami": Czytaj więcej
V Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych
- 01.12.2019
W dniu 29 listopada 2019 roku odbyło się ,,V Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych”. Gospodarze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Oławie zaprosili przedstawicieli samorządów uczniowskich wszystkich szkół podstawowych naszego miasta.
9Naszą szkołę reprezentowali: Sara Ostafijczuk, Dagmara Maksymiszyn, Kacper Kot i opiekun Samorządu Uczniowskiego Pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz. Tegorocznym tematem spotkania było ,,Dziecko wobec prawa”. Na samym początku zaprezentowaliśmy swoje zabawy integracyjne. Wszystkie pomysły były świetne! Oficjalnie forum otworzyła pięknymi słowami Pani wiceburmistrz Małgorzata Pasierbowicz. Następnie wysłuchaliśmy wykładu na temat praw dziecka przygotowanego przez Panią podinsp. Alicję Jędo. Po przerwie śniadaniowej, w czasie której zjedliśmy pyszne kanapki i ciasta, Panie mecenas z Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu przed
- V Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Podstawowych: Czytaj więcej
28 listopada – Piernikowanie 2019
- 01.12.2019
ROBÓTKA W NASZEJ SZKOLE
O Robótce już pisaliśmy na naszej stronie internetowej (a nawet zamieściliśmy o niej prezentację, za co dziękujemy pani Małgorzacie Pietrzyckiej oraz panu Jackowi Bereżnickiemu).
4Pozwolimy więc sobie jedynie przypomnieć, że są to niepełnosprawni intelektualnie dorośli, którzy (jak czytamy na stronie) „czy to ze względu na wiek, czy problemy zdrowotne, czy też stopień niepełnosprawności - nie będą już mieli innego, prawdziwego domu. Świat bezwzględnie spycha Starszaki na margines, my przeciągamy ich na naszą stronę! Świat próbuje ich ignorować, my mówimy im, jak bardzo są dla nas ważni.” Jak? Bardzo prosto. O tym, jak są fajni i potrzebni, może napisać KAŻDY w świątecznych życzeniach. Bo jeśli my do nich o tym nie napiszemy, to nikt inny tego nie zrobi (adres: DPS w Niegowie, ul. Wierzbowa 4, 07-230 Zabrodzie).
- 28 listopada – Piernikowanie 2019: Czytaj więcej
WARSZTATY "ZDROWA ŻYWNOŚĆ
- 27.11.2019
JAK JEJ NIE MARNOWAĆ I PRAWIDŁOWO SEGREGOWAĆ ODPADY"
Dnia 25 listopada 2019r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące zdrowej żywności , marnowania jedzenia i segregowania odpadów. Reprezentanci firmy Electrolux oraz Pani Magdalena z Banku Żywności z Wrocławia przeprowadziły z młodzieżą z klas VII a,d,e,f warsztaty dotyczące marnowania żywności, zdrowego trybu życia oraz prawidłowej segregacji śmieci.- WARSZTATY "ZDROWA ŻYWNOŚĆ : Czytaj więcej
Po programie profilaktycznym Archipelag skarbów
- 27.11.2019
Co ćwiczysz, to wyćwiczysz?..
19 i 20 listopada 2019 roku w Oławskim Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty profilaktyczne „Archipelag Skarbów” dla uczniów klas ósmych naszej szkoły. Zajęcia prowadzili terapeuci z Instytutu Profilaktyk i Zintegrowanej. To właśnie oni oprowadzali nas po różnych „wyspach”. Były to: Wyspa Gwiazdy, Miłości, Dżungli, Seksu, Przewodników i Mocy. „Wyspa” jest tu metaforą, chodzi o tematykę, jaką omawialiśmy.- Po programie profilaktycznym Archipelag skarbów: Czytaj więcej
Rozwijanie kompetencji cyfrowych
- 26.11.2019
TWÓJ PROFIL, TWOJA SPRAWA
W listopadzie klasy VII b, VII c, VIII b i VIII f wzięły udział w warsztatach medialnych o cyberprzemocy. Warsztaty w ramach ogólnopolskiego projektu „Kino szkoła” zorganizowała pani Ewa Marmulewicz z oławskiego Centrum Sztuki, gdzie zajęcia się odbywały.
Zajęcia pt. „Twój profil, twoja sprawa” pokazały nam, na co powinniśmy uważać w Internecie, gdzie czasami tak niefrasobliwie udostępniamy zdjęcia oraz informacje o sobie. Pracując w grupach, sporządzaliśmy notatki na temat ludzi, wykorzystując ich profile ze stron internetowych, np. Fb, instagrama oraz słynnej aplikacji Tik Tok.
Nasza klasa była zdziwiona, że tak dużo informacji można pozyskać z Internetu. Ten czas na pewno nie był stracony. Nie tylko pracowaliśmy aktywnie, ale również uświadomiliśmy sobie, na czym polega odpowiedzialność w sieci.- Rozwijanie kompetencji cyfrowych: Czytaj więcej
Innowacyjna pedagogika
- 26.11.2019
UWAGA, EKSPERYMENT!
Niedawno przeprowadziliśmy wśród uczniów naszej szkoły ankietę dotyczącą tego, co motywuje ich do działania i poprawia wizerunek we własnych oczach.Jedynie 5% ankietowanych stwierdziło, że motywują ich jedynki i negatywne komunikaty, kolejne 5% ujawniło, że nic ich nie motywuje, natomiast znaczącą większość, bo aż 90% ankietowanych, aktywują uwagi pozytywne. Dlatego nasza szkoła przyłączyła się ogólnopolskiej akcji „Pozytywna Uwaga”, w ramach której będziemy starać się pomagać uczniom zbudować taką samoocenę, która pozwoli im mówić i myśleć o sobie dobrze.
Ponadto zauważyliśmy, że wśród uwag od nauczycieli zbyt rzadko zdarzają się pozytywne. W szkole nie da się uciec od ocen i recenzji wskazujących ewentualne braki i niedomagania, lecz dobra uwaga od nauczyciela zostaje z nami na całe życie. Niech będzie ich jak najwięcej, a uczniowie niech poczują nasze wsparcie.
- Innowacyjna pedagogika: Czytaj więcej
Z życia szkoły
- 26.11.2019
BALLADYNA NA SCENIE
25.11.2019r. odbył się wyjazd wybranych klas VIII (ok. 100 uczniów) do Wrocławia. O godzinie 7.45 wszyscy uczniowie spotkali się pod szkołą, a następnie przeszli na dworzec PKS, skąd dwoma autokarami udali się do wrocławskiego teatru Impart.
Przedstawienie, na którym byliśmy, nosiło tytuł „Balladyna”. Dramat jest lekturą szkolną, dlatego warto było w wydarzeniu uczestniczyć. Tym bardziej, że komiczni aktorzy, świetne stroje i sugestywna gra przybliżyły nam treść romantycznego utworu, niełatwą w odbiorze dla współczesnego ósmoklasisty. Myślę, że aktorzy teatru „Cracovia” pomogli nam w oswojeniu tekstu Juliusza Słowackiego.
Wycieczka zakończyła się około godziny 13.00. Wyjazd uważam za bardzo udany, co – mam nadzieję – potwierdzą oceny z kartkówki sprawdzającej znajomość treści „Balladyny”.- Z życia szkoły: Czytaj więcej
Innowacyjne metody nauczania w naszej szkole
- 26.11.2019
LOGISTYKA, TRANSPORT, EKOLOGIA i RECYKLING
Nasza wycieczka rozpoczęła się 13 XI o godz. 7.45 w Oławie, gdy spod szkoły wyjechaliśmy do Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu. To tam mieliśmy się edukować w ciągu najbliższych dwóch dni.
1Gdy już dojechaliśmy, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Po zapoznaniu się z naszą nauczycielką, pracownikiem naukowym MWSLiT, dostaliśmy zadanie w formie układania puzzli. Zadanie miało na celu zintegrowanie naszej grupy. Kolejnymi zajęciami była lekcja o motoryzacji, podczas której robiliśmy eksperyment w postaci napędzania auta wodą! Było to bardzo ciekawe! Na ostatnich zajęciach w tym dniu uczyliśmy się zasad logistyki. W międzyczasie zostaliśmy poczęstowani ciepłym posiłkiem, słodziutkim pączkiem i smacznym napojem. Trzeba przyznać , że czuliśmy się zaopiekowani i wyróżnieni tak sympatycznym przyjęciem!
Nazajutrz in- Innowacyjne metody nauczania w naszej szkole: Czytaj więcej
Owoce dają moc
- 26.11.2019
Nasza szkoła zawsze dba nie tylko o rozwój umysłowy, ale także troszczy się o prawidłowy rozwój fizyczny.
Dlatego tak ważne jest dla nas uczenie już od najmłodszych lat naszych uczniów prawidłowych sposobów odżywiania się. W diecie każdego z nas owoce powinny zajmować szczególne miejsce. A jabłka, jako nasz regionalny owoc sprawdzają się w tej roli znakomicie! Przeprowadzona akcja w szkole „Owoce dają moc” w dniach 14-15 listopada miała właśnie do spełnienia takie ważne zadanie.Dzięki hojności lokalnych sadowników (Gospodarstwo Sadownicze w Gaci) każdy uczeń naszej szkoły mógł na II śniadanie zjeść właśnie SMACZNE, SOCZYSTE JABŁKO.
- Owoce dają moc: Czytaj więcej
Z życia szkoły
- 23.11.2019
ROBÓTKA 2019
Pragniemy zachęcić wszystkich do dzielenia się dobrem, w sposób, który tak niewiele nas kosztuje. Przyłączcie się do akcji ROBÓTKA, polegającej na pisaniu świątecznych listów do mieszkańców Niegowskiego Domu Pomocy Społecznej.
Prezentacja ROBOTKA.ppsx (kolejne slajdy po kliknięciu) przybliży wam i wyjaśni założenia akcji.
Jest to już 10 edycja Robótki, nasza szkoła bierze w niej udział kolejny raz. Listy i kartki można przynosić do pani Małgorzaty Pietrzyckiej (s. 133), która zadba o ich spakowanie i wysłanie oraz udziela wszelkich informacji związanych z akcją.- Z życia szkoły: Czytaj więcej
Lekcja w Izbie Muzealnej
- 22.11.2019
BŁ. BERNARD LICHTENBERG18 listopada 2019 r. klasa VIII B po raz kolejny miała przyjemność uczestniczyć w lekcji, która odbyła się w oławskiej Izbie Muzealnej.
Tym razem tematem rozmów był dawny mieszkaniec Oławy – bł. ksiądz Bernard Lichtenberg. Pan Michał Zwierzański pokazał nam zdjęcia jego oraz jego rodziców i miejsc w Oławie, Nysie i Berlinie, z którymi oławianin był związany. Przejmująco opowiadał o II wojnie światowej, nazizmie, Żydach i sytuacji w gettach. Wrażenie zrobiła na nas odwaga ks. Lichtenberga, który ujmował się za prześladowanymi (w tym Żydami) oraz protestował przeciwko faszyzmowi, za co był więziony, bity, a w końcu zesłany do obozu w Dachau, w drodze do którego zmarł.
Pretekstem do wyjścia na taką niecodzienną lekcję patriotyzmu były daty związane z bł. oławianinem. Ks. Bernard Lichtenberg urodził się 3 grudnia 1875 r., a zmarł 5 listopada 1943 r.
Nasze spotkanie z- Lekcja w Izbie Muzealnej: Czytaj więcej
Lekcja w oławskiej Izbie Muzealnej
- 21.11.2019
SPACER PO DAWNEJ OŁAWIE
14.11.2019 r. klasa VIII b miała przyjemność uczestniczyć w lekcji pt. „Spacer po dawnej Oławie”. Zajęcia odbyły się w Ratuszu naszego miasta.
Pan Michał Zwierzański, pracownik Izby Muzealnej, historyk i pasjonat przeszłości Oławy, bardzo ciekawie opowiadał o naszym mieście. Swoją opowieść zilustrował slajdami z dawnymi pocztówkami i zdjęciami, pokazującymi dobrze nam znane zakątki, a jednak zupełnie inaczej wyglądające. W wirtualnej wędrówce przemierzyliśmy nasze miasto od dworca PKP aż do Rynku. Wszystkich najbardziej zainteresował fakt, że popularna szkoła SP nr 1 była kiedyś szkołą tylko dla dziewcząt!
Z racji nieubłaganie płynącego czasu pan Zwierzański nie mógł nam dokładnie opowiedzieć o każdym z budynków, ale mimo tego lekcje uważamy za bardzo ciekawą. Wyszliśmy z niej mądrzejsi jeśli chodzi o historię naszej małej Ojczyzny.- Lekcja w oławskiej Izbie Muzealnej: Czytaj więcej
Z życia szkoły
- 13.11.2019
SZKOŁA DO HYMNU
Nasza szkoła podobnie jak około 3,9 mln uczniów oraz blisko 380 tys. nauczycieli wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. To inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży.
Jej celem było włączenie się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11.
Warunkiem uczestnictwa w akcji „Szkoła do hymnu” było przesłanie przez dyrektora danej placówki ankiety zgłoszeniowej. Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zgłosiły udział w akcji otrzymają pamiątkowy dyplom.
Akcja „Szkoła do hymnu” to przedsięwzięcie, które jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”.- Z życia szkoły: Czytaj więcej
Galeria zdjęć
brak danych- liczba odwiedzin: 852730