Na szkolnej stronie internetowej powstała podstrona pod nazwą 1000-lecie Królestwa Polskiego związana z rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego
Aktualności
1000-lecie Królestwa Polskiego
Konkursy przyrodnicze
W kwietniu 2025 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwóch konkursach o tematyce przyrodniczej.
Pierwszy z nich został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Bronisława Malinowskiegow Bystrzycy. Był to XX Interdyscyplinarny Miejsko- Gminny Konkurs Matematyczno- Przyrodnicze Duety, który odbył się 10 kwietnia.
Drużyny składające się z dwóch przedstawicieli każdej ze szkół uczestniczących w zmaganiach konkursowych miały do rozwiązania różnorodne zadania z zakresu pięciu przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii. Dużym wyzwaniem było zadanie logiczne oraz zestaw pytań tzw. leśnych opracowanych przez pracowników Nadleśnictwa Oława z siedzibą w Bystrzycy. Nasza drużyna składa się z uczennic klasy 8 A- Oliwii Jarzyckiej oraz Laury Turowskiej. Dziewczęta wykazały się sporą wiedzą, szczególnie z zakresu zestawu pytań tzw. leśnych.
Należy docenić, iż kolejny raz Szkoła Podstawowa im. Bronisława Malinowskiegow Bystrzycy nie tylko przygotowała zmagania konkursowe, ale także zadbała o odpoczynek i relaks uczestników- posilenie się grillowanymi kiełbaskami i bystrzyckimi wypiekami.
Z okazji okrągłej XX edycji tego konkursu nasza szkoła chciałaby serdecznie podziękować organizatorom za profesjonalizm i niekończącą się pomysłowość w opracowywaniu zadań konkursowych.
W drugim konkursie wzięli udział także uczniowie klasy 8A- Oliwia Jarzycka, Laura Turowska oraz Kyrylo Vyshniak. II Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs Biologiczno- Chemiczny pod hasłem „ Powietrze- oddech życia” został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 8 im. gen. Karola Rolow Miałkowskiego i odbył się 14 kwietnia.
Konkurs składał się z części biologicznej i chemicznej. Była sprawdzana nie tylko wiedza uczestników, ale także praktyczne rozwiązywanie problemów biologiczno- chemicznych w tym wnioskowanie poprzez wykonywanie doświadczeń zgodnie z metodą badawczą.
Nasi reprezentanci zajęli 3 miejsce. Jesteśmy z nich dumni i gratulujemy sukcesu.
Konkurs recytatorski "Poetycki ranek"
16.04.2025 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Oławie im. gen. Karola Rolow Miałowskiego odbył się XXII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Poetycki ranek".
Patrycja Borucka, Iga Pawlisz i Laura Cichoń reprezentowały naszą szkołę. Patrycja Borucka zajęła III miejce.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom udziału w konkursie recytatorskim.
Miejski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie
10 kwietnia 2025r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Oławie odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie.
Tematem konkursu było życie i twórczość Fryderyka Chopina. Konkurs składał się z części słuchowej i teoretycznej.
Rodem - Warszawianin, sercem - Polak, a talentem - świata obywatel...
Tych kilka słów Cypriana Kamila Norwida najpełniej ukazują sylwetkę naszego wielkiego rodaka - geniusza. Fryderyk Chopin, to bez wątpienia, jeden z najwybitniejszych Polaków w historii, którego muzykę gra cały świat.Naszą szkołę reprezentowały: Ala Wójcik z klasy 5 a oraz Zosia Przybylska z klasy 7a. Uczennice uplasowały się tuż za podium.
Gratuluję uczestnictwa oraz wyników w konkursie.Wiesław Żołyński
Szkolny Konkurs z Języka Angielskiego
W kwietniu 2025 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs z Języka Angielskiego English Champion dla klas VI-VIII.
Organizatorami Szkolnego Konkursu była nauczycielka języka angielskiego p. Marta Alfawicka. Głównym celem konkursu była popularyzacja i doskonalenie języka angielskiego, dodatkowa motywacja do nauki poprzez wspaniałą zabawę oraz rozwijanie wrażliwości i wyobraźni wśród uczniów. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie konkursem leksykalnym, chętnie zgłosili się do udziału i z ogromnych zaangażowaniem przystąpili do rozwiązywania testów konkursowych.
W konkursie – English Champion dla klas VI-VIII wzięło udział 40 chętnych uczniów.
Oto nasi mistrzowie :
klasy VI
I miejsce, Milena Tomczyk, klasa VI a
II miejsce ex aequo, Kuba Markowski, klasa VI b oraz Alan Wild, klasa VI a
III miejsce, Milena Pluta, klasa VI a
klasa VII
I miejsce, Aleksandra Zbierska, klasa VII a
II miejsce Michał Kłak, klasa VII a
III miejsce, Kuba Gawron, klasa VII a
klasy VIII
I miejsce, Franciszek Dulęba Żydło, klasa VIII a
II miejsce Oliwia Jarzycka , klasa VIII a
III miejsce, Krystian Szczypek, klasa VIII a
Uczniowie otrzymali dyplomy konkursowe, nagrody oraz gadżety ufundowane od zaprzyjaźnionych wydawnictw językowych. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniała anglojęzyczną przygodę.
DZIEŃ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W poniedziałek 28 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języka Angielskiego. Była to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak ważna jest znajomość języka angielskiego w dzisiejszym świecie – to właśnie on często łączy ludzi różnych kultur i narodowości.
Tego dnia w wielu klasach odbywały się specjalne zajęcia związane z językiem angielskim, a uczniowie brali udział w kreatywnych i ciekawych aktywnościach. Nie zabrakło też pyszności – na szkolnym korytarzu można było kupić kolorowe babeczki ozdobione brytyjskimi flagami.
W organizację wydarzenia bardzo zaangażowały się nauczycielki języka angielskiego wraz z uczniami, za co należą im się ogromne brawa. Dzień Języka Angielskiego okazał się wielkim sukcesem – już teraz pojawiają się nowe pomysły na jego przyszłoroczną odsłonę!
Program Lubella
Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego programu Akademia Lubella organizowanego przez producenta żywności Lubella. Inicjatywa skierowana jest do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z całej Polski.
Program to cykl lekcji i zajęć praktycznych, które mają na celu zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego odżywiania, korzyściami wynikającymi ze spożywania naturalnej żywności oraz wpływem diety na nasze zdrowie.
1Na pierwszych lekcjach uczniowie dowiedzieli się jak komponować zdrowe i zbilansowane posiłki. Praktyczna część zajęć umożliwiła w grupach przygotowanie zdrowych potraw, co zwiększyło zaangażowanie i zainteresowanie tematem.
Wspólne przygotowanie posiłków zawsze daje dużo pozytywnej energii i poznania własnych upodobań kulinarnych. Uczniowie dzielili się własnymi umiejętnościami kulinarnymi, zwyczajami spożywania posiłków w domach rodzinnych. Zaczynamy początek w rozumieniu zasad żywienia i rozwoju kulinarnych pasji.
Konkurs „ Palma wielkanocna”
W I połowie kwietnia odbywał się konkurs na najładniejsza palmę wielkanocną. Skierowany był do chętnych uczniów klas 1. Uczniowie wykonywali prace w domu (dopuszczalna była pomoc rodzica), wykorzystując różne materiały do wykonania palm.
1W dniu 9 kwietnia konkurs zakończono i oceniono prace przez jury w składzie: Marzena Ostojska, Agnieszka Gołębiowska.
Palmy były piękne, kolorowe, różnorodne pod względem formy, wyglądu i materiałów wykorzystanych do ich powstania. Powtarzający się motyw to bazie, bukszpan, trzciny oraz kwiatki z kolorowej bibułki. Palmy wróciły do właścicieli, aby mogli skorzystać z nich w Niedzielę Palmową. Laureaci zostali nagrodzeni
Oto wyniki konkursu:
- Nikola Cielecka kl. 1b
Michalina Wosiek kl. 1a - Aniela Lipińska kl. 1b
Filip Dyja kl. 1b - Wiktoria Tarelina kl. 1b
Wyróżnienia: Hanna Hurkała kl.1b, AntoninaWojnowska-Mańkiewicz kl. 1b, Seweryn Czerwiński kl. 1a
Gratulacje !!!
organizator Marzena Ostojska
- Nikola Cielecka kl. 1b
VIII Forum Samorządów Uczniowskich
15 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się VIII Forum Samorządów Uczniowskich. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów szkolnych z oławskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Nędzarek i Milena Tomczyk z klasy 6a oraz Jan Dylewski z klasy 6b.
Uczestnicy forum m.in. wysłuchali wykładu na temat współpracy i budowania udanych relacji społecznych. Następnie przedstawili prezentacje o swoich samorządach, dzieląc się przykładami dobrych praktyk współpracy SU z uczniami I etapu edukacyjnego.
Po części teoretycznej uczestnicy wzięli udział w zajęciach ruchowych, które wymagały od nich współpracy i zaangażowania całej grupy. Była to świetna okazja do integracji oraz zastosowania w praktyce zasad efektywnej komunikacji i działania zespołowego.
Serdecznie dziękujemy Milenie, Oliwii i Jankowi za znakomite reprezentowanie naszej szkoły!
Wycieczka do Gniezna
W dniu 11 kwietnia uczniowie klas 5 b,6 a i 6 b wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Gniezna, pierwszej stolicy Polski i miejsca koronacji pierwszych królów. Naszym głównym celem było poznanie historii państwa polskiego oraz zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta.
2Pierwszym punktem programu była wizyta w Katedrze Gnieźnieńskiej, gdzie podziwialiśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskieprzedstawiające sceny z życia św. Wojciecha. Przewodnik opowiadał ciekawe historie związane z początkami chrześcijaństwa w Polsce i znaczeniem Gniezna w średniowieczu.
Następnie udaliśmy się na spacer po starówce Gniezna. Kolejnym punktem było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie obejrzeliśmy wystawy, makiety grodów oraz eksponaty związane z życiem codziennym w dawnych czasach. Było to bardzo ciekawe i pozwoliło lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Wycieczka do Gniezna była bardzo udana. Mieliśmy okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii, związanej z 1000leciem Powstania Państwa Polskiego. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o historii Polski, ale też miło spędzili czas w gronie koleżanek i kolegów.
Muzyka – uniwersalny język emocji i piękna
"Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera ogromny wpływ."– Jan Paweł II
8 kwietnia 2025 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie odbył się XV Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej.
W wydarzeniu wzięło udział 31 wykonawców z 12 szkół powiatu oławskiego – soliści, duety i zespoły, którzy prezentowali swoje wokalne talenty w różnych językach: angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim oraz ukraińskim.
Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klasy 7a – Laura Cichoń i Zofia Przybylska, które wykonały utwór „Cheap Thrills” w języku angielskim. Dziewczyny zachwyciły publiczność swoją energią i pewnością na scenie.
Występy uczestników oceniało profesjonalne jury, w tym pani Dominika Łuczak–Łajewska. Konkursowi towarzyszyła wyjątkowa atmosfera – pełna emocji, radości i muzycznej pasji.
Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Oławie, a organizatorem konkursu była Agnieszka Szawan-Paras CKZiU w Oławie.
Gratulujemy wszystkim wykonawcom, a szczególne brawa kierujemy do naszych reprezentantek!
PROFILAKTYKA I WSPARCIE MŁODEGO CZŁOWIEKA WOBEC WYZWAŃ WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA
Zdrowie psychiczne, emocje, uzależnienia – to tematy, z którymi, na co dzień borykają się ludzie pracujący z dziećmi i młodzieżą. I dlatego warto o tym rozmawiać, aby umieć jak najwcześniej zareagować, kiedy jest na to jeszcze czas.
23W związku z tym 4 kwietnia odbyła się konferencja poświęcona tym zagadnieniom zorganizowana przez zespół nauczycieli naszej szkoły we współpracy z dyrektorem szkoły, przewodniczącą Rady Rodziców oraz naczelnikiem Wydziału Profilaktyki Uzależnień UM w Oławie.
Wystąpiło pięciu prelegentów, którzy przedstawili wybrane zagadnienia związane z tą problematyką, tj.; radzenie sobie z rozpoznawaniem i nazywaniem emocji; edukacja z perspektywy przywiązania; wpływ uzależnień i problemów cywilizacyjnych na rozwój psychofizyczny i emocjonalny rodziny; rola pedagoga szkolnego w procesie wsparcia młodego człowieka;jak nowe technologie wpływają na dobrostan dzieci i młodzieży.
Wydarzenie to uświetnili swoją obecnością pani burmistrz Małgorzata Pasierbowicz i dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowo-Wychowawczych pani Teresa Jurijków-Górska.
Dla uczestników zorganizowano stoisko z literaturą związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą oraz szeroką gamę ulotek informacyjnych, a słodki poczęstunek umilił czas spędzony na przyjemnych rozmowach w trakcie przerwy.
Wielki Dzień na Jasnej Górze
Klasa 8 na pielgrzymce pełnej wrażeń i refleksji
W piątek 4 kwietnia klasa 8, pod opieką wychowawcy oraz pani katechetki, udała się na pielgrzymkę do Częstochowy. Cel? Jasna Góra! A dokładniej - Msza Święta o godzinie 11:00, której intencją były potrzebne łaski, zdanie egzaminu, wybór szkoły oraz podziękowanie dla nauczycieli za ich nieocenioną pracę. I choć niektórzy z nas mieli drobne wątpliwości co do tego, czy na pewno dobrze się wyspali przed wyjazdem, nikt nie zawiódł!
13Z samego rana wyruszyliśmy pełni energii, gotowi na duchową podróż (choć przyznajmy, bus był pełen tempa jak na trasie do szkoły). Kiedy dotarliśmy na miejsce, atmosfera w klasztorze od razu zrobiła na nas wrażenie – spokój, cisza i niesamowite poczucie, że tu można się naprawdę wyciszyć. Po Mszy, która była tak wzruszająca, że niektórzy mieli wrażenie, że każdy moment w ich życiu był przemyślany przez Boga, wyruszyliśmy na zwiedzanie.
Przyszła pora na zwiedzanie samego klasztoru. Okazało się, że nie tylko kaplica robi wrażenie – także skarbiec, gdzie z zaciekawieniem podziwialiśmy cenne przedmioty, a nasze mózgi zaczęły działać na pełnych obrotach. I choć każdemu z nas zapadła w pamięć najdroższa ikona, to nie sposób zapomnieć o przeżyciach z… drogi krzyżowej. Chociaż niektórzy na początku zastanawiali się, czy to przypadkiem nie będzie za trudne (przecież to droga!), wszyscy dzielnie przeszliśmy 14 stacji, a na końcu stwierdziliśmy, że przydałby się trochę więcej oddechu – ale z poczuciem pełnej satysfakcji!
Nie zabrakło momentów refleksji, śmiechu i przemyśleń o tym, co nas czeka w przyszłości. Bo przecież niedługo egzamin ósmoklasisty! No i te wszystkie decyzje dotyczące szkoły średniej… ale to już temat na inne spotkanie. 😄
Podsumowując, wyjazd był nie tylko religijnym przeżyciem, ale także świetną okazją do integracji, rozmów i chwilowego oderwania się od szkolnych obowiązków. Klasa 8 jest gotowa na wyzwania – zarówno te egzaminy, jak i dalszą drogę w edukacji!
Do następnej wspólnej przygody!
Joanna Porcenaluk
XV Poranek Żonkilowy
28 marca 2025r.o godz.10.00 w Sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Oławie odbył się, zorganizowany przez Hospicjum Domowe Caritas w Oławie „XV Poranek Żonkilowy”.
W trakcie imprezy miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem „XV lat razem dla Nadziei” i ogłoszenie wyników tego konkursu.
W tym roku do konkursu zgłoszono 72 prace uczniów ze szkół Powiatu Oławskiego w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-IV SP, klasy V-VII SP i Szkoły Średnie.
Naszą Szkołę na poziomie powiatowym reprezentowali uczniowie:
Oliwier Łochański kl. II a, Inga Wałcerz kl. II b, Natalia Markowska kl. III b, Laura Kondracka kl. V b, Alisa Podhaina kl.VI b i Kacper Sapek kl. VI b.
Wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplomy uczestnictwa.
Gratulujemy!
Pierwszy Dzień Wiosny w Naszej Szkole!
21 marca uczniowie klas 0-3 radośnie powitali wiosnę! Tego dnia szkolne podwórko zamieniło się w prawdziwie kolorowe miejsce pełne radości i uśmiechów. Dzieci i nauczyciele, wzięli udział w wiosennym korowodzie, symbolicznie żegnając zimę i zapraszając cieplejsze dni.
Nie zabrakło też kreatywnych plakatów i wiosennych dekoracji, które uczniowie przygotowali z wielkim zaangażowaniem. Spacerując po szkolnym podwórku, dzieci wypatrywały pierwszych pąków na drzewach i śpiewem przywoływały ciepłe dni. Mamy nadzieję, że wiosna na dobre zagości u nas już na dłużej!
Wspólne śpiewanie piosenek oraz poszukiwanie pierwszych oznak wiosny dostarczyły wszystkim wiele radości.
Witaj, wiosno!
Joanna Zabłocka
Archiwum Aktualności