27 marca br. w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Oławie odbyła się konferencja poświęcona kulturze języka polskiego, zorganizowana przez panią B. Rosół – Niemirowską. Wzięli w niej udział przedstawiciele klas VIII i III gimnazjum wraz z opiekunami – m.in. panią Barbarą Turczynowską (dyrektor naszej szkoły).
Ósmoklasiści uczestniczyli w konferencji przed południem. Dzięki temu dane im było wysłuchać wykładu legendy wrocławskiej polonistyki – prof. dra hab. Bogusława Bednarka. I choć temat wystąpienia – „W kręgu retoryki” wydawał się sztywny, prelegent wcale taki nie był. Oryginalny język i gestykulacja zachwyciły wszystkich – nas również.
Po południu miejsce na widowni zajęli trzecioklasiści. Oni również mogli na żywo zobaczyć dwie legendy – prof. dra hab. Jana Miodka z UW oraz dra hab. (i sekretarza Wisławy Szymborskiej) Michała Rusiniaka z UJ. Pierwszy z językoznawców, na podstawie analizy nazw miejscowych, opowiedział o „Polszczyźnie Dolnego Śląska po roku 1945”. Drugi z kolei wziął na tapetę „Pypcie na języku”, czyli różnego rodzaju niepoprawności i błędy językowe. Śmiech publiczności wybuchał szczególnie żywo przy prezentacji nazw bazarowych podróbek towarów luksusowych, np. perfum „Vesracze”...
Prelekcje zaproszonych gości przeplatano występami uczniów LO. Pomysł, wykonanie i klimat konferencji sprawiły, że rzeczywiście można nazwać ją niezwykłą.
Maksymilian Szewczyk
(uczestnik konferencji)