„Zaledwo zimy minęła pogróżka, w łagodnym, miękkim i tkliwym powiewie,
w sad nagi wchodzi wiosna, nowicjuszka skromna, co jeszcze o swych czarach, nie wie”.
„Sad o przedwiośniu”
Leopold Staff
Już za kilka dni, piękna śnieżna pani odejdzie w zapomnienie, a za oknem pojawią się pierwsze zwiastuny wiosny. Terapie zimowe w gabinecie logopedy to również czas intensywnych zmian i owocnej pracy.
„Mikołajkowy tydzień”rozpoczął zimowe zabawy logopedyczne. Dzieci i uczniowie wykonywali liczne ćwiczenia, pozytywnie wpływające na postęp w niwelowaniu wad wymowy. W trakcie ćwiczeń oddechowych korzystano z pomocy wydrukowanych na drukarkach 3D. Na atrakcyjność zajęć wpłynęły również różnej wielkości prezenty wrzucane do worka Mikołaja.Uczestnicy zajęć śpiewali zimowe piosenki oraz wykonywali różnorodne układy rytmiczno-ruchowe. Aktywność ta wpłynęła korzystnie na rozwój słuchu i aparatu mowy. Systematycznie wykonywali gimnastykę buzi i języka, co usprawniało ich narządy artykulacyjne.
Zmieniający się krajobraz za oknem sugerował zbliżającą się dużymi krokami mroźną zimę.Podobnie zmieniała się tematyka ćwiczeń. W styczniu dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach pt.: „Pingwin u logopedy”. Okazało się, że te ptaki nieloty są uwielbiane przez dzieci i uczniów. Podopieczni odczytując i odnajdując ich nazwy oraz wykonując ćwiczenia „pingwinowe” prezentowane na obrazkach, doskonalili technikę czytania, ćwiczyli buzię i narządy artykulacyjne. Rozwijali koordynację wzrokowo-ruchową, wyławiając pingwinki z arktycznych przerębli. Wykonywali też zadania w różnych kartach pracy.
18 stycznia obchodzony był „Światowy Dzień Kubusia Puchatka”. Ten uroczy miś zagościł także w naszym logopedycznym gabinecie i towarzyszył podczas gimnastyki buzi i języka, ćwiczeń oddechowych oraz zabaw słuchowych i rytmiczno-ruchowych.Uczniowie czytali fragmenty książek o Kubusiu Puchatku, wykonywali zadania, w których usprawniali już poprawnie wywołane dźwięki.
Tuż przed feriami podopieczni uczestniczyli w „Walentynkowym tygodniu logopedycznym”. Podczas tych zajęć intensywnie stymulowano funkcje słuchowe, doskonalono wymowę, usprawniano narządy artykulacyjne.Wychowankowie rozwijali swoje kompetencje komunikacyjne i doskonalili technikę czytania.
Wszyscy niecierpliwie czekamy na piękną wiosnę, a wraz z nią na kolejne ciekawe zabawy i kreatywne zajęcia logopedyczne.
Barbara Zawiślak-Kotwica