Życzenia dla babci i dziadka - oddział przedszkolny 0A
Wznowienie nauki po feriach zimowych
Zgodnie z wytycznymi MEiN od dnia 18 stycznia 2021roku wznawiamy nauczanie stacjonarne dla uczniów klas 1-3 oraz zdalne dla uczniów klasy czwartej i klas ósmych.
Zajęcia będą odbywały się zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
Proszę o zapoznanie się z zapisami w dzienniku elektronicznym Librus i przygotowanie się do zajęć.
Pozdrawiam Dyrektor szkoły
Opowieść wigilijna
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie tuż przed świętami nagrali audiobook "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa. Audiobook zostanie przekazany do Domu Opieki Społecznej w Oławie.
Audiobook jest też dostępny w naszej bibliotece szkolnej.
Jasełka klas 0a i 0b
Oddziały przedszkolne przygotowały programy bożonarodzeniowe aby uświetnić tegoroczne oczekiwania do świąt. Grupa O "B" odgrywały swoje role według scenariusza pt. "Adoracja przy żłóbku". Natomiast grupa 0"A" wykonały program pt. "Wilk przy żłóbku Bożej Dzieciny".
Kolędy wybrały i nauczyły dzieci wychowawczynie grup panie Agnieszka Haręża - 0" A" i Marcelina Łochańska - 0"B". Dekoracje do przedstawienia przygotowały panie Elżbieta Zarówna i Agnieszka Terlecka, która podjęła się trudnego zadania nagrania tego dzieła. Rodzice przygotowali stroje dla swoich dzieci, za co bardzo dziękujemy. Wyglądały pięknie. Nad wszystkim czuwała katechetka Elżbieta Zarówna. Życzymy miłych wrażeń.
Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną 2020
W grudniu nauczyciele języków obcych zorganizowali konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną. Był on skierowany do uczniów klas 0-4.
Konkurs cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród uczniów klas I a i I b oraz oddziałów Oa i Ob.
Wybór był bardzo trudny – jury nie miało łatwej pracy. Jednak ostatecznie zostały wybrane najpiękniejsze kartki.4Z każdej z trzech kategorii wiekowych ( 0, 1-2, 3-4) wyłoniono 3 najlepsze prace oraz przyznano wyróżnienia.
Klasy 3-4:
I miejsce Kuba Gawron kl.3a
II miejsce Naomi Tatol kl.4a
III miejsce Oliwia Jarzycka kl. 4a
Wyróżnienie otrzymali:
Laura Turowska kl. 4a
Michał Kłak kl. 3a
Tymon Wawrzyniak kl. 3A
Antoni Sznurowski kl. 4aKlasy 1-2:
I miejsce Wojciech Tomaszewski kl. 1B
II miejsce Natalia Grabowska kl. 1B
III miejsce Oliwia Smolińska kl. 1bWyróżnienia:
Julia Konarska kl. 1B
Sofiia Teliupa kl. 1B
Laura Zając kl. 1B
Amelia Januszkiewicz kl. 1A
Laura Kondracka kl. 1B
Jan Guza kl. I b
Milena Kotlińska kl. 2A
Julia Rybczyńska kl. 2bOdziały O a i Ob
I miejsce Iga Pawlisz Oa
II miejsce Antoni Rejman Oa
III miejsce Ewa Łabuńska Ob i Wiktor Kotliński Oa
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
Nagrody będą możliwe do odebrania w bibliotece szkolnej tuż po feriach.Z całego serca życzymy ZDROWYCH i WESOŁYCH ŚWIĄT.
Organizator
Marta Alfawicka
Kolędowanie
Kolędowanie dzieci z oddziałów przedszkolnych w dniu 21 grudnia 2020
Wzlećmy z 2a
Aniołki Świąteczne
Szkolne tradycje
Czekając na Boże Narodzenie
Przyszedł, aby nam pomóc żyć: żeby poprzez naszą chęć prześlizgnięcia się przez świat w wygodzie i spokoju potrafiła się przebić nasza wspaniałość; żebyśmy, mali spryciarze, potrafili rzucić na szalę służby Dobru – siebie samych – pisał o Bożym Narodzeniu ks. M.Maliński. Czy w czasie pandemii potrafimy zapomnieć o sobie i BYĆ dla innych? Celująco lekcję świątecznego wolontariatu i wierności tradycji zaliczyli uczniowie, rodzice i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie...HELP czyli Heroiczna Ekipa Lokalnej Pomocy
Z inicjatywy Katarzyny Tatar – Mądrzyk, przedstawicielki grupy HELP (przyjaciół pomagającym innym z potrzeby serca), uczniowie, rodzice i wychowawczynie oddziałów przedszkolnych A i B – Agnieszka Haręża i Marcelina Łochańska - przygotowali paczki (a właściwie cały bagażnik paczek) dla dwóch potrzebujących rodzin z Oławy. Wśród prezentów znalazły się m.in. artykuły żywnościowe oraz nowe ubrania i zabawki.Adwent? Tak! Pomagam
Nauczycielka religii – Elżbieta Zarówna oraz pedagog – Halina Skibińska zaprosiły z kolei szkolną społeczność do udziału w akcji Caritas Polska – „Adwent? Tak! Pomagam” i zorganizowały zbiórkę żywności długoterminowej oraz własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych z życzeniami religijnymi dla podopiecznych Jadłodajni i Hospicjum Oławskiego Caritas.Robótka 2020
O kartki (i fantazyjne skarpety) uczniów SP 6 (i LO Nr I) w Oławie poprosiła nauczycielka biologii – Małgorzata Pietrzycka. Zebrane przez nią świąteczne życzenia i skarpety zostaną wysłane do dorosłych niepełnosprawnych mieszkańców Niegowskiego Domu Pomocy Społecznej. W tym roku akcja odbywa się po raz kolejny.Wizyta Świętego i jasełka on-line
Podczas oczekiwania na Boże Narodzenie nie zabrakło oczywiście w SP 6 wizyty św. Mikołaja ubranego w biskupi strój i jasełek. Te ostatnie przygotowuje E.Zarówna z oddziałami przedszkolnymi (we współpracy z rodzicami i wychowawcami dzieci). 18 XII jasełka zostaną nagrane, a następnie zaprezentowane on-line szkolnej i lokalnej społeczności.Organizatorzy akcji charytatywnych w SP nr 6 serdecznie dziękują WSZYSTKIM darczyńcom. Wychowawczynie przedszkolaków szczególne wyrazy wdzięczności kierują pod adresem rodziców grup A i B, bez wsparcia których akcje nie odbyłyby się.
Jolanta Szewczyk
Fot. (z Mikołajem) A.Haręża, M.Łochańska
(fot. paczek dla Caritas pod choinką Jolanta Szewczyk)
List rzecznika Praw Dziecka
List rzecznika Praw Dziecka w sprawie telefonu zaufania
Zdalne spotkanie z ciekawym oławianinem - cz. II
WIDZĘ I OPISUJĘ
Do tytułu można dodać: Opisuję słowem i obrazem, gdyż to właśnie m.in. słowo i obraz znajdują się w kręgu zainteresowań gościa, który w przestrzeni wirtualnej w ostatni poniedziałek odwiedził uczniów kl. VIIIa.
Gościem tym był pan Jacek Bereżnicki znany uczniom jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz edukacji dla bezpieczeństwa.16Podczas spotkania uczniowie poznali pasję p. Bereżnickiego, jaką jest jazda na rowerze. Dowiedzieli się m.in., że w ciągu roku przemierza on rowerem ok. 20 tys. kilometrów oraz zaliczył 95% dróg naszego miasta (pozostałych 5% jest po prostu nieprzejezdna)!
Dzięki wycieczkom rowerowym p. Bereżnicki realizuje kolejne swoje pasje – fotografię i zainteresowanie historią regionu. Dzięki pierwszej z nich opowieściom gościa towarzyszyła prezentacja złożona z jego zdjęć. Można było na nich podziwiać nie tylko przemierzone na rowerze szlaki (w Polsce i Europie), ale także miejsca znajdujące się blisko Oławy, zupełnie uczniom i nauczycielom nieznane.
Chyba wszyscy zapamiętali neolityczny rondel (wraz z jego archeologiczną wizualizacją) oraz macewy z żydowskiego cmentarza, na którym pochowano członków rodziny Pringsheim – znamienitego rodu, z którego pochodzi najsłynniejszy oławski Pringsheim – Alfred. Urodzony w Oławie Alfred Pringsheim był profesorem matematyki na monachijskim uniwersytecie. Jego córka, Katia, wyszła za mąż za laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - Tomasza Manna. Wrażenie na uczestnikach wywarły również współczesne zdjęcia dolnośląskich dworków i pałaców, zestawione przez prelegenta z odszukanymi przez niego zdjęciami z czasów ich świetności.
Na zakończenie p. Jacek Bereżnicki zdradził, że jest autorem trzech przewodników rowerowych, wydanych we współpracy ze starostwem oławskim: „Nieznane okolice powiatu oławskiego”, „Okolice powiatu oławskiego – zabytkowe kościoły, pałace, krzyże pokutne” i „Przewodnik rowerowy. Powiat oławski” (napisany wspólnie z Wojtkiem Sienkiewiczem). Choć nie można ich już kupić, dostępne są w wersji elektronicznej na stronie naszego starostwa.
Ocena lekcji? Celujący. Utrzymanie uwagi ósmoklasistów przez godzinę zegarową mówi samo za siebie. Poza tym po zajęciach pojawiły się postanowienia:
-Przy okazji sobotniego spaceru na pewno udam się na cmentarz, aby złożyć hołd Alfredowi Pringsheimowi (polonistka).
-Kapiel błotna? Super pomysł! (dziewczyny).
-Wycieczka rowerowa w stronę słońca? Dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałem! (zapaleni rowerzyści).Uzupełnieniem prezentacji były zdjęcia z ciekawymi, znanymi ludźmi, których p. Jacek Bereżnicki poznaje dzięki swoim zainteresowaniom.
Bardzo dziękujemy p. Jackowi Bereżnickiemu za interesujące i inspirujące spotkanie,
a młodzieży z kl. VIII a za aktywny udział w wydarzeniu.
Ilona Stefaniak – realizatorka projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”
Jolanta Szewczyk – nauczyciel j.polskiego, organizator spotkania
(Fot. J.Bereżnicki, W.Sienkiewicz i Red. „Olimpii”)
Kompetencje kluczowe
BUDUJEMY MUZEUM MAŁEGO KSIĘCIA
Umiejętność pracy w zespole jest jedną z kompetencji kluczowych, w jaką powinien zostać wyposażony współczesny uczeń. Kompetencja ta jest bardzo pożądana i trudna do wprowadzenia w edukacji zdalnej. Trudna ale nie niemożliwa, co udowodnili uczniowie kl. VIIIa i VIIIb.
W ramach języka polskiego zrealizowali w zdalnych grupach projekt „Budujemy Muzeum Małego Księcia”. Projekt nie tylko podsumował wiedzę o lekturze, ale także (a może przede wszystkim) ujawnił uczniowskie talenty oratorskie i plastyczne.
Uczniowie własnoręcznie przygotowali w grupach eksponaty do muzeum i scenariusz jego zwiedzania. Całość zaprezentowali przed kamerami komputerów podczas lekcji on-line. Wśród projektów estetyką i innowacyjnością wykonania wyróżnił się projekt Nicoli Orleańskiej i Estery Górskiej. Dziewczyny nie tylko namalowały na płótnie wizualizacje eksponatów, lecz wykonały również figurki Małego Księcia i Lisa.
Wszystkim uczestnikom projektu należą się wyrazy uznania, o czym świadczą zdjęcia przykładowych prac.Tekst i fot. Red. Olimpii
Oswajamy czytanie - wywiady
W ramach projektu "Oswajamy czytanie" uczniowie naszej szkoły przeprowadzili wywiady. Poniżej wywiady Olivii Bieleckiej, Michała Hołówko, Filipa Gadawy, Oleksiija Rodiuka, Rafała Mazurkiewicza, Aleksandry Krajewskiej, Idy Królickiej oraz Jakuba Lechowicza.
PASJA CZYTANIA
Czy masz swoją ulubioną lekturę? Czy twoje czytelnicze gusta zmieniały się z czasem, czy też nie? Polecasz jakieś interesujące książki do przeczytania? O tym oraz o innych sprawach związanych z czytaniem książek z Kingą Łucką, studentką AWF-u we Wrocławiu, dla której czytanie jest pasją, na którą poświęca każdą wolną chwilę, rozmawia Olivia Bielecka.Olivia Bielecka: - Czy masz swoją ulubioną lekturę?
Kinga Łucka: - Owszem. Jej tytuł to „Chłopcy z placu broni”. Była to najlepsza lektura w podstawówce, nie pamiętam, żeby komukolwiek się nie podobała. Czytałam ją w piątej klasie i tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją w sześć dni!
- Dlaczego akurat ta książka jest twoją ulubioną?
Przypadła mi do gustu, bo było w niej wiele interesujących przygód, dzięki którym nie mogłam oderwać się od czytania. Książka była też wzruszająca. Mój ulubiony bohater, Nemeczek, umarł, przez co zrobiło mi się bardzo smutno i się rozpłakałam. Gorąco polecam tę książkę wszystkim, którzy jej jeszcze nie czytali. Z gwarancją, że nie pożałują.
- Czy twoje gusta czytelnicze zmieniały się z czasem, czy też nie?
Oczywiście, że moje gusta się zmieniły przez te kilkanaście lat. Będąc dzieckiem, uwielbiałam czytać książki z humorystyczną fabułą. Moją ulubioną serią książek był „Dzienniczek Cwaniaczka”, książka o Gregu i jego rodzinie napotykającej różne przygody. Była napisana w postaci dziennika prowadzonego przez Grega Heffleya. Cykl składa się z czternastu części, które oczywiście przeczytałam - i to nie raz! Ogólnie wciągały mnie bardziej książki fantastyczne. Byłam też wielką fanką Harrego Pottera. Przeczytałam wszystkie książki i obejrzałam wszystkie filmy. Nie ukrywam, nadal wprost uwielbiam książki o Harrym Potterze, choć teraz bardziej interesują mnie różnego typu romanse. Bardzo mi się spodobały książki serii „Do wszystkich chłopców, których kochałam”. Opowiadają o miłości dwojga nastolatków, którzy przypadkowo się zbliżyli.
- Czy istnieje jakiś gatunek literacki, który lubisz szczególnie?
Tak jak już mówiłam, kocham romanse. Jakoś tak przyszło to do mnie po tym, jak koleżanka mnie zachęciła do przeczytania pewnej książki o miłości. Była to „The Kissing Booth”. Przy czytaniu jej odczuwałam taką radość i swobodę, jakiej dawno nie odczuwałam. Nie mogłam się wprost doczekać, co wydarzy się dalej i czułam się, jakbym była w tym świecie. Za to jak skończyłam czytać, zrobiło mi się smutno, że nie ma dalszego ciągu tej historii. Poleciałam więc do biblioteki, aby wypożyczyć kolejny romans i tak oto zaczęła się moja obsesja.
- A jakiego typu literatury nie lubisz?
Nie przepadam za kryminałami. Jest to według mnie nudne i złudne. Mówię jednak tylko za siebie, bo wiem, że są ludzie którym sprawia przyjemność czytanie takich książek.
- Co czytasz aktualnie?
„Trzy kroki od siebie”. Jest to książka o dziewczynie z chorobą zwaną mukowiscydozą, która trafia do szpitala, gdzie ma różne zabiegi, żeby przeżyć do czasu, gdy znajdzie się dawca płuc. Poznaje tam chłopaka, w którym się zakochuję, ale reszty wam nie zdradzę, musicie sami ją przeczytać. Choć nie doczytałam jej do końca, widzę, że warto ją polecić.
- Dziękując za dzisiejszą rozmowę, obiecuję, że wrócimy do tematu. Tymczasem biegnę do szkolnej biblioteki. Na forum naszej pani bibliotekarki widziałam niektóre z polecanych przez ciebie tytułów. Może dołączysz do mnie i TY?WYWIAD Z TATĄ
Michał Hołówka: - Czy w dzieciństwie dużo czasu spędzałeś na czytaniu książek?
Andrzej Hołówka: W czasach mojego dzieciństwa czytanie książek było podstawową formą rozrywki, zwłaszcza podczas słotnych dni. Nie było komputerów, telefonów komórkowych, playstation, itp., a w telewizji były tylko dwa programy. Dlatego książka, mogę śmiało to powiedzieć, była głównym źródłem czerpania zarówno wiedzy, jak i oknem do świata wyobraźni. Dlatego, odpowiadając na Twoje pytanie, mówię zdecydowanie: tak.
-Jaka książka była twoją ulubioną?
Było ich wiele i szczerze mówiąc, trudno mi wskazać jedną konkretną. Bardzo lubiłem „W pustyni i w puszczy", oczami wyobraźni widziałem egzotyczną przyrodę Afryki (zwłaszcza olbrzymie drzewo baobab), kibicowałem Stasiowi i Nel, aby zdrowo i cało udało im się dotrzeć do najbliższych.
Czytając "Quo vadis" oczami wyobraźni widziałem starożytny Rzym, no i oczywiście przemianę, jaka dokonywała się u Marka Winicjusza.
Czytając „Trylogię" mogłem „zobaczyć" polskich rycerzy, sceny bitew, ale też śmiać z dowcipów Pana Zagłoby, jak również i wzruszyć choćby wtedy, jak Andrzej Kmicic okazuje się być ujawnionym jako bohater.
Lubiłem czytać również książki Deana Ray Koontza, pisarza amerykańskiego, autora licznych thrillerów i horrorów.
Jednak jest książka, którą przeczytałem… 13 razy, a mianowicie „Przygody Tomka Sawyera" autorstwa Marka Twaina, którą Tobie również polecam.-Czy czytanie książek sprawiało Ci przyjemność?
Oczywiście, że tak! Ponieważ w jednej chwili można było znaleźć się w innych czasach i miejscach. Można było czuć zapach roślin, których nigdy się nie widziało, jak również znaleźć się w kryjówce bandytów, słysząc, o czym mówią, a jednocześnie być dla nich zupełnie niewidzialnym.
-Czego nauczyły Cię książki?
Z książek nauczyłem się wielu rzeczy. Myślę, że podstawową, ale jakże w życiu istotną, jest znajomość ortografii. Nie oznacza to, że nie zdarzało mi się popełniać błędów, ale myślę, że dzięki czytaniu książek było to dużo rzadsze. Poza tym książki były praktycznie jedynym źródłem wiedzy (nie było Internetu).
-Jak się nazywał autor Twojej ulubionej książki?
Odpowiadając na Twoje drugie pytanie wyróżniłem „Przygody Tomka Sawyera" autorstwa Marka Twaina, amerykańskiego pisarza pochodzenia szkockiego. Do jego najbardziej znanych powieści należą „Przygody Tomka Sawyera", „Przygody Hucka" i „Książę i żebrak". Nazwany był również „ojcem amerykańskiej literatury”. Zajrzyj do szkolnej biblioteki – na pewno znajdziesz tam te pozycje.
-Czy w Twojej ulubionej książce były jakieś nudne fragmenty?Szczerze mówiąc takich nie pamiętam, ale pamiętam momenty, które mnie ubawiły. Jednym z nich było to, jak Tomek za karę otrzymał zadanie pomalowania płotu. Oczywiście nie chciał tego robić, ale kara to kara. Kiedy zobaczyli to jego koledzy, zaciekawiło ich to bardzo. Wtedy Tomek przedstawił malowanie płotu jako coś tak wspaniałego, że oni również zapragnęli wykonać choćby tylko część tej pracy. Tomek niechętnie (no i za drobną opłatą, którą musieli ponieść koledzy na jego korzyść) zgodził się na to. Finałem było to, że Tomek się nie napracował, zarobił, a płot został pomalowany.
-Jak się czułeś po przeczytaniu swojej ulubionej książki?
Tak jak już wcześniej wspomniałem, tę książkę przeczytałem 13 razy i myślę, odpowiadając na Twoje pytanie, że był to niedosyt.
-Czy później czytałeś inne książki?
Pewnie, że czytałem. Zresztą robię to do dziś. Jest to co prawda inny rodzaj literatury niż ta, po którą sięgałem w dzieciństwie, ale czytanie książek sprawia mi przyjemność, zawsze taką samą jak wtedy.
- Czy były książki, których nie lubiłeś czytać?
Były takie, ale dziś nie pamiętam już ich tytułów. Czasami jest tak, że coś trzeba przeczytać i już. Dlatego mi również zdarzało się (choć sporadycznie) czytanie książek, które, kolokwialnie mówiąc, mi „nie leżały".
-Czy te książki, których nie lubiłeś, przeczytałeś w całości?
Myślę, że tak. Choć nie szło mi to już tak sprawnie, jak czytanie książek, które mnie zaciekawiły.
-Cóż, chyba zmieniłeś moje nastawienie do czytelnictwa. Skoro Ty mogłeś, mogę i ja przymusić się do poznania niektórych tytułów.
A to niespodzianka! Cieszę się i życzę Ci więcej przyjemności z lektur niż wyrzeczeń.
Oswajamy czytanie
Film zrealizowany przez Maję Zabielską, uczennicę klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 6 a oraz Szymona Parasa, ucznia Liceum Ogólnokształcącego.
List
Szanowni Państwo, Rodzice, Uczniowie,
z powodu trwającej pandemii i zdalnego nauczania, nie mamy możliwości zorganizowania dla Was spotkań w realnej rzeczywistości, stąd ten list. Chcemy podkreślić i przypomnieć w nim wartości, jakie niesie ze sobą lektura książek.Dlaczego warto czytać?
Nie ulega wątpliwości, że kontakt z książką ma ogromny wpływ na rozwój człowieka. Książka bowiem rozwija naszą pamięć, koncentrację, kreatywność, dostarcza wiedzy o świecie, ludziach, kształtuje hierarchię wartości. Czytanie ze zrozumieniem to umiejętność niezbędna na każdym przedmiocie szkolnym i po prostu w życiu.
Książka w życiu młodego człowieka może pełnić bardzo ważną rolę. Młodzież poszukuje odpowiedzi na nurtujące je pytania o życiu,relacjach międzyludzkich, szuka wzorców, na których ukształtuje światopogląd, a to odnajduje właśnie w literaturze. Książka może również wpłynąć na komunikację pomiędzy dziećmi a dorosłymi- tak łatwo się rozmawia, gdy dzielimy się wrażeniami po przeczytaniu tej samej książki! Ile radości czerpaliśmy ze wspólnego czytania przed snem, gdy nasze dorosłe dzieci były jeszcze maluszkami! Czytanie jest więc mądrym i bardzo łatwym sposobem budowania więzi rodzinnej czy autorytetu rodzica.
Powinniśmy utwierdzać młodzież w przekonaniu, że czytanie jest przyjemne, konieczne i mądre. Z pewnością przyniesie jej to dużo pożytku, a korzyści wynikające z czytania przełożą się na lepsze wyniki w szkole i prostsze funkcjonowanie w codziennej rzeczywistości.Biblioteka ma w sobie coś magicznego.
Jest niczym portal do wielu różnych światów ( Amo Jones)
Letters to Santa Claus
W grudniu dzieci myślą tylko o jednym... o prezentach od Świętego Mikołaja. Zanim jednak te marzenia się spełnią, trzeba napisać list do Świętego Mikołaja.
2Uczniowie oddziałów przedszkolnych 0 a i b w ramach lekcji kulturowej z języka angielskiego pisali listy do Mikołaja.
Mikołaj w świecie anglosaskim przychodzi tylko raz(w nocy z 24 na 25 grudnia), więc koniecznie trzeba zrobić szczegółową listę życzeń. No i rzecz jasna nie zawadzi Mu przypomnieć, że się było aniołkiem cały rok.
W ramach szkolnego świętowania zerówkowicze tworzyli listy do Świętego Mikołaja, naklejając obrazki z zabawkami na specjalnie przygotowany list. P. Marta Alfawicka, nauczyciel j. angielskiego, pomogła dzieciom podpisać listy. Przy okazji pisania listów dzieci ćwiczyły słownictwo dotyczące zabawek po angielsku oraz uczyły się piosenek świątecznych (Christmas songs) m.in Jingle bells, We wish you a Merry Christmas.
Mam nadzieje, że wszystkie listy dotarły i spełniły się dziecięce marzenia.
Z okazji zbliżających się świąt życzymy wszystkim uczniom i ich rodzinom Merry Christmas.
Zdalne spotkanie z ciekawym oławianinem
KREATYWNE CZYTANIE
26 listopada br. w ramach lekcji j.polskiego uczniowie kl. VIII a spotkali się on-line z Mikołajem Bandurą – aktywnym czytelnikiem i początkującym pisarzem.
Mikołaj czeka właśnie na publikację swojego pierwszego opowiadania „Szturm na Przyzwoitość”, które ukaże się w pokonkursowym wydaniu tekstów laureatów literackiego konkursu „Legion” sygnowanego przez Krzysztofa Piersę. - Epicka bitwa na handlową niedzielę, gdzie weteran MO przygotowuje młodych ochroniarzy do odparcia szturmu klientów na galerię. Niczego dawno tak się nie bałem jak Grażyny z Jelitkowa. – To fragment recenzji jego opowiadania zamieszczony na fb K.Piersy.
Jako fan fantastyki młody oławianin podzielił się z młodzieżą bogatym światem wyobraźni, zachęcił do zapoznawania się z literaturą i próbowania własnych sił w pisarskiej profesji. Opowiedział również o największych problemach i najwspanialszych chwilach w długim procesie tworzenia.
Barwny język, dynamiczna narracja i poczucie humoru Mikołaja Bandury przykuły uwagę młodych słuchaczy do tego stopnia, że zapomnieli o upływającym czasie i zamiast jednej lekcji polskiego odbyli tego dnia dwie :-) Tak szybko weszli w interakcję z prelegentem, że wydawało się, iż pytaniom nie będzie końca.
– Bardzo ciekawa lekcja. – Oby wszystkie takie były... – Nie, nie chcemy jeszcze kończyć. Powyższe opinie są najlepszą recenzję spotkania, które ósmoklasiści odbyli w ostatni czwartek.Red. Olimpii
Fot. Jolanta Szewczyk
3 grudnia
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
,,Dla osób z niepełnosprawnościami ważne jest, że ktoś jest obok. Uczą nas one tego,że drugi człowiek to największy skarb. Pokazują nam, że dzięki miłości i obecności drugiego człowieka, można poradzić sobie z różnymi przeciwnościami.”
- Anna Dymna
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992r. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osóbz niepełnosprawnością, u których występują pewne ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowościw budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy w życie społeczne. Obchody tego dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznejo korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia.
Zespół ds. Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Również w naszej szkole, w bibliotece, odbyły się spotkania z dziećmi z grup zerowych upamiętniające to wydarzenie.
9Już wcześniej panie wychowawczynie przygotowały z dziećmi małe misie z papieru i włóczki, nauczyły śpiewać piosenkę. W bibliotece została przygotowana dekoracja z najsłynniejszymi misiami z bajek. Dzieci dowiedziały się, skąd wziął się pomysł na tę popularną maskotkę, zapoznały się też z fragmentem książki „Chatka Puchatka” przeczytanym przez panią bibliotekarkę, obejrzały małą wystawkę książek o misiach.
Największą popularnością cieszył się ogromny pluszowy miś, z którym dzieci robiły sobie zdjęcia, oraz zabawa w karmienie niedźwiadka. Szkoda, że z racji pandemii, mogły w tym święcie uczestniczyć tylko dzieci z zerówki.Bibliotekarz Ilona Stefaniak
XVII Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides & Patria”
MICHAŁ HOŁÓWKA WYRÓŻNIONY
W piątek, 20 listopada br. w Klubie Wojskowym 1 Pułku Saperów w Brzegu odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego upamiętniającego ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka, wieloletniego kapelana brzeskiej jednostki. W tym roku była wyjątkowa ze względu na obostrzenia i ograniczenia spowodowane epidemią koronawirusa. Wszystko odbywało się on-line.
Do Klubu wpłynęło ponad 70 zgłoszeń z całej Polski. Uczestnicy przesyłali nagrania video, na których recytowali wybrane przez siebie wiersze. Podobnie jak w poprzednich latach podzieleni zostali na kategorie – szkoły podstawowe klasy 1-4, szkoły podstawowe klasy 5-8, szkoły średnie oraz żołnierze. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło w pierwszych dwóch kategoriach.
Wykonawców oceniało profesjonalne jury – Dorota Herman, aktorka, instruktor teatralny Brzeskiego Centrum Kultury; Zuzanna Bartczak, - instruktor teatralny, reżyser, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka; ks. ppłk Sławomir Fonfara, kapelan 1 Pułku Saperów w Brzegu. Nagrania uczestników wyświetlane były na ekranie, a jurorzy, zachowując reżim sanitarny, na bieżąco mogli oceniać i komentować nadesłane propozycje. Po wysłuchaniu każdej kategorii przyznane zostały nagrody i wyróżnienia.
Naszą szkołę reprezentował w konkursie Michał Hołówka z kl. VIII b, który został przez komisję wyróżniony. Gratulując Michałowi, już trzymamy kciuki za jego kolejne sukcesy (nie tylko sceniczne)!Red. Olimpii
Fot. Archiwum szkoły
PATRIOTYCZNY LISTOPAD
Przez dwa pierwsze tygodnie listopada oddziały przedszkolne poświęciły bardzo dużo uwagi tematyce patriotycznej.
4Dzieci poznały symbole narodowe, wsłuchały się w treść legendy o powstaniu państwa polskiego, uczyły się słów hymnu a także tworzyły kącik patriotyczny. Uwadze nie umknęła również historia naszej miejscowości. Dzieci oglądały zdjęcia charakterystycznych miejsc na mapie Oławy i wskazywały ich położenie. Przy pomocy wychowawców grup udało się stworzyć piękny symbol naszego miasta -herb Oławy. 10 listopada świętowaliśmy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 11:11 został odśpiewany hymn Polski. Tego dnia odbył się również pokaz mody patriotycznej. Wszystkie te działania były realizowane w ramach programu edukacyjnego pt. „Piękna nasza Polska cała”.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie