Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • 10 września 2020r. uczniowie klas 8 pod opieką nauczycielki j. polskiego Aliny Graj zainicjowali na terenie naszej szkoły kolejną edycję ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.  Jak co roku uczniowie odczytali fragmenty wybranego utworu z klasyki polskiej literatury- w tym roku został wybrany  dramat Juliusza Słowackiego pt.„ Balladyna”. Słuchowisko zostało wyemitowane przez szkolny radiowęzeł. Z historią akcji Narodowe Czytanie zapoznał słuchaczy uczeń  klasy 8c- Sebastian Lengole. Fragmenty dramatu zaprezentowały uczennice klasy 8f- Oliwia Dewerenda, Joanna Kulicka oraz Oliwia Rekus.

          Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, w 2016 roku  Quo vadis Henryka Sienkiewicza . W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.  W 2018 roku Para Prezydencka zaprosiła do wysłuchania lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok  Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku podczas kolejnej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. W tym roku usłyszymy fragmenty  utworu Juliusz Słowackiego pt. „ Balladyna”

          Dramat Juliusza Słowackiego pt. „ Balladyna” jest utworem o moralności. To ostrzeżenie dla każdego człowieka, jak łatwo może zatracić sumienie, jak prosta rzeczą jest popełnianie kolejnych zbrodni. To piękna, pełna napięcia i emocji opowieść o zatracaniu człowieczeństwa.
                      Jest to lektura krótka, łatwo się ją czyta, bo została napisana prostym językiem. Fabuła oparta jest na historii dwóch sióstr Aliny i Balladyny, które mają zebrać dzbanek  malin, aby zdobyć serce księcia Kirkora. Balladyna okazuje się okrutną siostrą, ponieważ zabija Alinę. Wybiera szczęście, bogactwo, za które jest w stanie zabić siostrę, oszukać matkę i Kirkora, którego nigdy nie kochała. Od dawna marzyła tylko o władzy i potędze.
          W dramacie znajdujemy ludzką naturę pełną ułomności, człowieka podatnego na pokusy. Człowieka, który jest gotów na niegodziwości, który zawsze na wszystko znajdzie usprawiedliwienie. Człowieka, który w pogoni za własnym szczęściem jest gotów na wszelkie czyny, nawet te pełne okrucieństwa.

                        Dramat jest opowieścią o zdobywaniu władzy, o wielkich i chorych ambicjach. To historia o chciwości. Juliusz Słowacki uczy, że łatwo można się zagubić, zatracić, że łatwo jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejną i kolejną. Musimy tylko pamiętać, że nigdy nie ma  winy bez kary! W myśl ludowej moralności: każdy zły uczynek zostanie osądzony, jeżeli nie przez ludzi na ziemi, to przez samego Boga. Balladyna, królowa i zbrodniarka, na koniec ponosi zasłużoną karę- ginie uderzona piorunem.

          Alina Graj

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie
      • mgr inż. Barbara Turczynowska
      • tel/fax 71 3137256
      • ul. Sportowa 6, 55-200 Oława Poland
      • Admin strony: jb69@onet.eu
      • Konto Rady Rodziców: 70 9585 0007 0010 0002 4224 0008
      • Adres skrytki ePUAP:/SP6Olawa/SkrytkaESP
    • Logowanie