Dziękuję za oddanie głosów i wsparcie.
Szczególnie cenna nagroda w roku jubileuszowym szkoły.
Joanna Zabłocka
Dziękuję za oddanie głosów i wsparcie.
Szczególnie cenna nagroda w roku jubileuszowym szkoły.
Joanna Zabłocka
Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w Tłusty Czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło.
Dzisiejszy dzień w naszej szkole, jak co roku w Tłusty Czwartek minął na słodko z pysznymi, posypanymi pudrem pączkami z konfiturą. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, zajadając się tymi smakołykami. Wszystkie wypieki błyskawicznie zniknęły, co świadczy o tym, jak były pyszne!
Serdecznie dziękujemy SU SP6 za słodką niespodziankę.
We wtorek 6 lutego odbyły się zawody w piłce ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci Szkolnego Związku Sportowego.
Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Zendwalewicz, Tymon Wawrzyniak, Szymon Żelem, Igor Potoczniak, Antoni Bagiński, Paweł Dąbrowski, Alan Herba, Hubert Mościcki, Nikodem Nowikowski, Bartosz Białowąs i Szymon Zwierzański.
Nasi zawodnicy zajęli VII miejsce.
W menu głównym szkolnej strony internetowej pojawiła się zakładka Rekrutacja 2024/2025, w której będą znajdować się wszelkie informacje na temat rekrutacji na rok szkolny 2024/2025
Rozmowa z Panią Aleksandrą Narolską - dyrektorem szkoły w latach 1989-2000
Rozmowa z Panem Jerzym Październikiem - dyrektorem szkoły w latach 1999-2007
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski
W stajence ubogiej Święta Rodzina oczekuje narodzin Człowieczego Syna.
Kiedy się narodzi, zejdą się pasterze, klękną przed Nim i pokłon oddadzą Mu szczerze. Gwiazda betlejemska światu zaś oznajmi, że to właśnie tutaj, w tej maleńkiej stajni,
stał się cud, sława którego dotrze wkrótce wszędzie. Chrystus na świat przyszedł i królować nam będzie!
Życzymy, aby radosne święta Bożego Narodzenia były szczęśliwe, przyniosły miłość, radość i nadzieję oraz dużo dobra w nadchodzącym Nowym Roku.
W imieniu Społeczności Szkolnej
Barbara Turczynowska - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6
im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.
Grudzień 2023 r.
MARSZOWYM KROKIEM W KOLEJNE JUBILEUSZE
Nasza szkoła oczekując na główne uroczystości związane z Jubileuszem 50-lecia jej istnienia organizuje wiele ciekawych wydarzeń.
W piątek, 8 grudnia 2023 r. w sali gimnastycznej gościliśmy 30 muzyków Orkiestry Policyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy pod batutą kapelmistrza podinsp. Adama Witiwa zagrali dla nas dwa koncerty. Jeden dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III, drugi dla uczniów klas IV-VII.
Muzycy grali popularne utwory tak, że aż szyby drżały, a uczniowie z zapałem odgadywali tytuły. Usłyszeliśmy kolędy i popularne szlagiery filmowe. Nawet osoby, które nie mają słuchu muzycznego, z łatwością rozpoznały piosenkę ,,Stary niedźwiedź mocno śpi”.
Artyści połączyli koncert z lekcją muzyki. Zaprezentowali nam brzmienie instrumentów dętych drewnianych – fletów, klarnetów, saksofonów oraz dętych blaszanych – trąbek i rogów. Muzycy grali na nich krótkie utwory, a my bez trudu rozpoznawaliśmy jaki to instrument,
bo poznalismy je już na lekcjach muzyki. Najwięcej emocji wzbudził zestaw perkusyjny.
Tak się wczuliśmy w rytm muzyki, że wystukiwaliśmy go na kolanach, klaskaliśmy, podrygiwaliśmy i nuciliśmy melodię. Niektórzy z nas pierwszy raz w życiu byli na koncercie orkiestry dętej. Muzyków pożegnaliśmy długą owacją. Piątkowe wydarzenie zostanie długo w naszej pamięci. Czytelników „Głosu Apostołów” zapraszamy do obejrzenia i usłyszenia fragmentów koncertu na stronę naszej szkoły: https://sp6olawa.edupage.org/
Fotorelacja z koncertu
fot. Laura Turowska i Antoni Zendwalewicz
Wiktoria Bigda, Jan Dylewski – uczniowie klasy VB
ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie
18 grudnia, tuż przed świętami, uczniowie klas 1a, 1b, 2a, 2b i 3b wzięli udział w warsztatach filcowania zorganizowanych przez Ranczo Gać w Oławie. To idealne warsztaty dla osób, które zaczynają swoją przygodę z filcowaniem “na sucho”.
Dzieci z ogromnym zapałem wykonały za pomocą specjalnych igieł różneozdoby świąteczne. I tak oto powstały piękne choinki, bałwanki i bombki filcowe. Uczniowie poznalirównież rodzaje wełen oraz podstawy tej ciekawej techniki.
Katarzyna Rakowiecka
Jak co roku w Szkole Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie można było obejrzeć przedstawienie związane z Bożym Narodzeniem w Betlejem.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas, pełen radości i rodzinnych spotkań. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych.
20 grudnia 2023 r. zgodnie z coroczną tradycją w świątecznie udekorowanej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie zebrali się: dyrektor szkoły, nauczyciele, dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie klas I – III oraz IV – VII, aby po raz kolejny przeżyć historię Marii i Józefa. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Została przygotowana przez nauczycieli: Agnieszkę Rzemykowską i Ilonę Stefaniak.
W pierwszej części widowiska uczniowie starszych klas, Wiktoria, Laura i Janek, opowiedzieli o tradycjach, obrzędach i zwyczajach Bożego Narodzenia. I tak przypomniane zostały między innymi takie zwyczaje jak przygotowywanie 12 potraw, wkładanie sianka pod obrus, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i wręczanie prezentów. Następnie prowadzący zaprosili widownię do obejrzenia przedstawienia „Pójdźmy do Betlejem…” w wykonaniu uczniów klas II a i II b. Młodzi aktorzy pod opieką swoich wychowawczyń p. Joanny Zabłockiej i p. Katarzyny Rakowieckiej wystawili piękne jasełka pokazujące scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość zwyczajów świątecznych, lecz także wzmacniają serdeczne relacje między nami. Dziecięca wrażliwość w odgrywaniu ról
i autentyczna radość ze śpiewania kolęd i pastorałek pokazują sposób przeżywania wyjątkowych Świąt.
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza
w oku... Piękny śpiew pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim
i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.
Wystawione jasełka przypomniały, że wartości każdego człowieka nie mierzy się ilością dóbr materialnych, które zgromadził. O wartości człowieka świadczy jego serce i czyny, a Boże Narodzenie możemy przeżywać co dzień w swych sercach.
Po zakończonym spektaklu głos zabrała dyrektor szkoły p. Barbara Turczynowska, która podziękowała nauczycielom i uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne-noworoczne.
Katarzyna Rakowiecka
W zakładce Międzynarodowe Konkursy Biblijny i Fotograficzny pojawiły się regulaminy IV edycji konkursów na rok szkolny 2023/2024.
Konkurs organizowany jest przez Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie oraz Szkołę Podstawową nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.
Serdecznie dziękujemy uczniom, uczennicom i rodzicom za przekazane dary dla bezdomnych psów i kotów!
Wszystko dzisiaj (21 grudnia) zostało dostarczone do przytuliska. Zwierzaki otrzymały od Was karmę, miski, zabawki, nowe legowiska, koce, posłania i ręczniki. Umiejętność dzielenia się ze słabszymi i bezbronnymi to świadectwo pięknej wrażliwości.
Dziękujemy!
Małgorzata Dopierała
W klasie 1b odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem. Odwiedził nas tata jednego z uczniów, aby opowiedzieć nam o zawodzie chirurga. Pan Dzmitry, który od niedawna pracuje w Polsce, w naszym oławskim szpitalu, opowiedział dzieciom o swoim zawodzie.
Dokładnie scharakteryzował poszczególne elementy stroju zakładanego podczas operacji ratujących ludziom życie, a także wskazał nam jakie kompetencje miękkie oraz predyspozycje zdrowotne musi posiadać chirurg w swojej pracy. Był też czas na zadawanie pytań oraz zapoznanie się ze strojem i wszystkimi narzędziami jakimi posługuje sią na co dzień nasz gość.
W grudniu klasa 1b wraz z opiekunami udała się do wyjątkowej sali zabaw "Edu- Point". Na miejscu czekała na nas masa atrakcji m.in. warsztaty twórcze i interaktywne, zajęcia edukacyjne oraz czas pełen cudownej i beztroskiej zabawy w świetnym otoczeniu.
Zajął się nami wykwalifikowany i pełen pasji zespół, któremu bardzo dziękujemy!
Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i szczęśliwe :)
14.12.2023r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolskim Konkurs „Orzeł Matematyczny”. Do wspólnej zabawy i intelektualnego współzawodnictwa przystąpiło 34 uczniów z klas 2-7.
Rozgrywany był w czterech kategoriach wiekowych: klasa II, klasy III-IV, klasy V-VI, klasy VII-VIII.Konkurs był testem jednokrotnego wyboru składającym się z 21 pytań. Rozgrywki stały się emocjonującym polem do pokazania swoich umiejętności oraz okazją do przeżycia radości z matematyki w formie konkursowej.
Dziękuję wszystkim uczniom za udział i nauczycielom za współpracę.
Joanna Porcenaluk
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno - Informatycznego AleMózgi
Dziękuję za uczestnictwo w I etapie konkursu AleMózgi, w którym wzięło udział przeszło 300 szkół i ponad 5000 uczniów z całej Polski.
Przedstawiam najlepsze wyniki uczestników oraz informacje o awansie do kolejnego etapu.
Do II etapu konkursu zakwalifikowali się: Wiktoria Bigda 5b i Ewa Cielecka 7a.
Klasy 5-6, 10 punktów lub więcej;
Klasy 7-8, 8 punktów lub więcej.
Kategoria Klasy 5-6
I miejsce: Wiktoria Bigda kl.5b - AWANS do 2 etapu
II miejsce: Kacper Sapek kl.5b
II miejsce: Milena Tomczyk 5a, Tymon Wawrzyniak 6a, Julia Rybczyńska 5a, Michał Kłak 6a
Kategoria Klasy 7-8
I miejsce: Ewa Cielecka kl.7a - AWANS do 2 etapu
II miejsce: Kyrylo Vyshniak - 7a
III miejsce: Laura Turowska - 7a
Przygotowanie do II etapu - kurs Python
Rozpoczynamy 3-miesięczną części edukacyjną. W tym czasie uczniowie mają możliwość nauki programowania w języku Python! Kurs dostępny jest na stronie www.codeforia.com. Wystarczy założyć konto i rozpocząć naukę. W serwisie dostępne są zadania o trzech stopniach trudności: łatwe, średnie i trudne. Dla klas 5-6 rekomendujemy zadania łatwe, a dla klas 7-8 łatwe oraz średnie.
Do korzystania z materiałów zachęcamy również uczniów, którzy nie uzyskali awansu do II etapu.
II etap
II etap odbędzie się online w dniach 18-24 marca 2024 roku, na platformie www.codeforia.com (uczniowie do rozwiązania będą mieli 10 zadań w ciągu 7 dni).
Serdecznie gratuluję sukcesu
Joanna Porcenaluk
Klasa 2a wraz z opiekunami udała się 7 grudnia do pizzerii „Piec na Młyńskiej”, aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych pod hasłem „Warsztaty wypiekania pizzy”. Była to niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się wszystkiego o tej najpopularniejszej włoskiej potrawie. Dzieci dowiedziały się między innymi że stolicą pizzy jest Neapol, a Pizzaiolo to kucharz zajmujący się robieniem pizzy zgodnie z życzeniami klientów.
Dzieci ubrane w profesjonalne fartuszki i czapeczki zasiadły przy wspólnym stole, na którym przygotowane były produkty i akcesoria potrzebne do wypieku pizzy. Dzieci zapoznały się również z historią powstawania pizzy. Każdy uczestnik przygotował od podstaw swoją własną prawdziwą pizzę i udekorował ją według własnego pomysłu.Pizza wypiekana była w piecu, pod obserwacją dzieci. Po wypieczeniu pizzy dzieci z ogromnym apetytem zjadły własne dzieła kulinarne. Aż im się uszy trzęsły! Było pysznie i wesoło!
wych. Katarzyna Rakowiecka
Powered by aSc EduPage