• Europejski Dzień Sportu Szkolnego – 30 IX 2022

          • 30 września nasza szkoła po raz kolejny obchodzić będzie Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie, międzynarodowe święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W poprzedniej edycji ESSD wzięły udział blisko 2 mln uczniów z blisko 4 tys. szkół w 38 krajach na całym świecie!

            ESSD zachęca do wspólnego spędzania czasu na zabawie, przy jednoczesnej promocji aktywności fizycznej, nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego.
            Dlatego 30 września w naszej szkole będzie obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.
             
            Już niedługo relacja z wydarzenia w naszej szkole!
            #ESSD2022 #ESSDPoland #BeActive#edukacjawruchu #AKiL

            @EuropejskiDzienSportuSzkolnego

          • Europejski dzień języków obcych w naszej szkole

          • Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

            Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych. Uczniowie klas od  4 do 6 mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej języków obcych. Na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego rozwiązywane były quizy językowe, sprawdzające wiedzę o językach naszego kontynentu. 

            W klasach młodszych celem zajęć było uświadomienie jak ważna jest znajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy, czy poznawania nowych ludzi. Podczas lekcji starano się przekazać uczniom jak najwięcej ciekawostek dotyczących języków obcych oraz tradycji naszych sąsiadów. Uczniowie mogli posłuchać jak brzmią powitania w różnych językach, dowiedzieć się więcej o alfabecie, symbolach i kulturze innych krajów europejskich. Uczniowie kolorowali flagi europejskie i świetnie bawili się przy nauce powitalnego „cześć” w kilku językach.

            Na korytarzu szkolnym pojawiła się wystawa prac o akcencie europejskim.

            Marta Alfawicka

          • Dzień Kropki

          • 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów.

            Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Powstał film o Dniu Kropki, którego bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Nasi uczniowie podczas lekcji matematyki i angielskiego przystąpili do wykonania swoich kropkowych dzieł.

            Po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć  w siebie!!

          • Dzień Kropki w naszej szkole

          • 15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki.
            Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie.

            Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent, tylko nie zawsze umiemy go odkryć, potrzebujemy kogoś kto ten talent w nas zauważy. została dodana do albumu fotograficznego

          • Ścieżka sensoryczna

          • Wraz z nowym rokiem szkolnym dzieci i uczniowie naszej szkoły mogą korzystać ze ścieżki sensorycznej, która powstała na terenie zielonym przy naszej placówce. Ta atrakcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych podopiecznych. Jest też doskonałym dodatkiem do licznych urządzeń na placu zabaw.

            Ścieżka spełnia wymogi bezpieczeństwa, można z niej korzystać stąpając po niej boso lub w skarpetkach. Sześć stanowisk wypełnionych różnymi strukturami: piasek,kamyczki, sztuczna trawka, krążki drewna, drewniane beleczki i kora dostarczają dzieciom i uczniom różnych doznań sensorycznych.

            Poszczególne stacje stymulują zmysł priopriocepcji - czyli uruchamiają receptory czucia głębokiego znajdujące się między innymi w naszych stopach i dłoniach. Angażują do działania zmysł równowagi inaczej układ przedsionkowy np. spacerując po kamieniach, a także pobudzają zmysły wzroku i dotyku. Ścieżka sensoryczna to doskonały sposób zaspokojenia potrzeb sensorycznych oraz doskonalenia sprawności motorycznej.

            Barbara Zawiślak-Kotwica

          • Wycieczka klasy 2a do ZOO w Opolu

          • W piątek 16.09.2022r. o godzinie 8 :16 wyruszyliśmy pociągiem do Opola. To nie była nasza pierwsza podróż tym środkiem komunikacji, ale ekscytacja była taka, jakbyśmy jechali po raz pierwszy. W naszej wycieczce uczestniczyły panie – Barbara Zawiślak-Kotwica i Ilona Stefaniak.

            Podróż pociągiem upłynęła nam szybko. Po przybyciu do Opola czekał nas jeszcze 20 minutowy spacer do ZOO. Pogoda nam dopisywała i dobry humor również. Na miejscu mogliśmy wzbogacić wiadomości na temat dzikich zwierząt, żyjących w różnych rejonach świata. Przyjrzeć się zebrom, wielbłądom, wilkom, podziwiać piękne ptaki i obejrzeć występy fok w basenie. Pod koniec zwiedzania zaczął padać deszcz, ale udało nam się skryć i tę przerwę wykorzystaliśmy na ciepły posiłek i odpoczynek. Pobyt w ZOO dostarczył nam wielu wrażeń i radości. Wyjazd okazał się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.

          • Mój wakacyjny dziennik

          • „Mój wakacyjny dziennik”- pod takim tytułem odbyła się wystawa na szkolnym korytarzu przygotowana przez uczniów klasy 2 a. Wystawa trwała tydzień i mogliśmy obejrzeć prace naszych kolegów i koleżanek. Uczniowie z drugiej klasy w trakcie wakacji prowadzili dzienniki, w których zapisywali, jak wyglądały ich kolejne, wakacyjne dni. Opisywali, gdzie byli, co robili, kogo spotkali, jakie miejsca odwiedzili. Dzienniki były pięknie ilustrowane, wyklejane zdjęciami, widokówkami. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, szczególnie uczniów ze starszych klas. Każdy uczeń, który wziął udział w tym wakacyjnym wyzwaniu, dostał na koniec w ramach podziękowania małą niespodziankę.

          • Pożegnanie sześciolatków

          • 27 czerwca 2022 roku w oddziałach przedszkolnych odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022 oraz pożegnanie sześciolatków. Przyszłym pierwszoklasistom życzymy wiele sukcesów w szkole oraz bezpiecznych i udanych wakacji..

            Joanna Zabłocka
            Katarzyna Rakowiecka

          • Wycieczka 3a do Brzegu

          • Ostatnia wspólna wyprawa z moimi trzecioklasistami i pierwsza innym środkiem lokomocji – PKP odbyła się dnia 15 czerwca. Towarzyszyły nam panie – Barbara Zawiślak Kotwica i Aleksandra Pabian. Podróż w jedną stronę przebiegła bez zakłóceń, podróż powrotna z małymi utrudnieniami spowodowanymi opóźnieniami pociągów. Pomimo tego wycieczka do Brzegu należy do bardzo udanych.

            Uczniowie poznali odrobinę historii Zamku Piastów Śląskich. Uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji muzealnej przeprowadzonej przez przemiłą panią Annę Techmańską, na temat – „Życie w średniowiecznym mieście”. Pani Anna przeniosła nas w czasie i zapoznała z niezwykłymi ciekawostkami na temat życia dawnych mieszkańców Brzegu w średniowieczu. Większość eksponatów – rekwizytów do lekcji – dzieci mogły w rękawiczkach muzealnych dotknąć, przymierzyć, wypróbować. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wizyta w muzeum (w tym przypadku zamkowym) nie musi być nudna. Zwiedzaliśmy dziedziniec zamku i podziemia z kryptami. Wygospodarowaliśmy też czas na zakup niedrogich i wartościowych pamiątek z wycieczki – zakładek do książek, magnesów i breloczków z fotografiami zamku i innych ciekawych miejsc z Brzegu.

            Pogoda dopisywała, więc zjedliśmy II śniadanie na świeżym powietrzu w parku miejskim i dwukrotnie skorzystaliśmy z placu zabaw w parku. Dużą atrakcją była też wizyta w najlepszej cukierni w mieście – „Bombonierce”.

            Ostatnia wspólna klasowa wycieczka była okazją do zacieśnienia więzi koleżeńskich i budowanie ciekawych wspomnień. Wyposażyła też dzieci w kolejne doświadczenia i umiejętności dotyczące bezpiecznego i kulturalnego korzystania z miejsc publicznych, tj. dworzec PKP, muzeum, park oraz bezpiecznego przemieszczania się w mieście.

            Małgorzata Dopierała – wychowawczyni kl. 3a

          • „Kobieta w Biblii” – Gala konkursów

          • W piątek, 10 czerwca, odbyła się Wielka Gala II edycji konkursów biblijno-fotograficznych: Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii i Konkursu fotograficznego „Biblijne inspiracje”. W tym roku „Kobieta w Biblii” była tematem przewodnim dla obu konkursów. 

            Uroczystość odbyła się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wybór tego miejsca związany był m.in. z tym, że parafia udostępniła swój profil FB z możliwością transmisji wydarzenia online. Dzięki temu uczestnicy konkursów, którzy nie mogli osobiście brać udziału w tej uroczystości, mogli ją oglądać na żywo na monitorze komputera lub na smartfonie.

            Galę poprowadzili organizatorzy: Jolanta Szewczyk – nauczyciel języka polskiego, a także katecheci Ewa Piękoś i Piotr Wróbel. Wśród zaproszonych i obecnych gości byli m.in. Zdzisław Brezdeń, Starosta Powiatu Oławskiego, Magdalena Bronowicka-Romei, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Powiatu Oławskiego, Małgorzata Pasierbowicz, zastępca Burmistrza Miasta Oława, pani Teresa Jurijków-Górska, Wicedyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Oławie, ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii pw. Świętego Maurycego we Wrocławiu oraz radni – Kazimiera Jasińska i Łukasz Kotapski.

            Oba konkursy przygotowane zostały przez dwie oławskie szkoły: Szkołę Podstawową nr 6 im. Polskich Olimpijczyków i Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego. Uroczystość uświetnił występ chóru z liceum pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej.

            Wśród tych, którzy włączyli się w zmagania konkursowe, byli także oławianie. W Wielkim Teście ze Znajomości Biblii wyróżnienie zdobyły Anna Pakiet z LO Nr I i Aleksandra Białucka z SP nr 5, a w Konkursie fotograficznym 2 miejsce zdobyły Patrycja Narolska z LO Nr I w kategorii prac realistycznych i Emilia Bujarska z LO Nr I w kategorii prac alegorycznych.

            Podczas gali uhonorowano również laureatów Powiatowego Konkursu Frazeologicznego o tytuł „Alfy i omegi frazeologii biblijnej”, który nasza szkoła zorganizowała we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 im. Orląt Lwowskich w Oławie. Tytuł „Alfy i omegi frazeologii biblijnej” otrzymała Maja Białucka z GSP w Oławie. Spośród uczniów naszej szkoły laureatami zostali: Laura Turowska, Milena Sufleta i Michał Kłak. Ich opiekunem merytorycznym była pani Alina Graj.  Gratulujemy serdecznie!

            Pełny wykaz uczestników oraz ostateczną klasyfikację można zobaczyć w aktualnościach na stronie SP nr 6.

             

            Patroni honorowi Konkursów:

             

            JE ks. Abp Józef Kupny – Metropolita Wrocławski

            Pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty

            JM Ks.prof.dr hab. Włodzimierz Wołyniec – Rektor PWT we Wrocławiu

            Pan Zdzisław Brezdeń – Starosta Oławski

            Pan Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława

            Ks. Leszek Woźny – proboszcz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie

            Ks. Tomasz Czabator – proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie

            Mecenasi:

            Parafia NMP Matki Pocieszenia w Oławie

            Parafia śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie

            Starostwo w Oławie

            Urząd Miejski w Oławie

            Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

            Jarosław Thiel – Dyrektor Artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej

            „Gość Niedzielny”

            Pan Łukasz Kotapski – radny Rady Powiatu w Oławie

            Pani Ewa Choptiany – Dewocjonalia w Oławie

            Sklep Obuwniczy „Pantofelek”

             

            Sponsorzy prywatni:

            Państwo Judyta i Janusz Iżuk

            Pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz

            Anonimowi Darczyńcy

             

            Przedstawiciele mediów:

             

            Pan Karol Białkowski – Kierownik Oddziału „Gościa Wrocławskiego”

            Wrocławski oddział tygodnika katolickiego „Niedziela”

            Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie

            Oławska Telewizja Kablowa

             

            Jolanta Szewczyk i Piotr Wróbel

            Fot. Robert Śliwak

          • PICTONARY

          • W dniach 05 -26 maja odbył się szkolny konkurs z  języka angielskiego "PICTONARY". Konkurs był skierowany do uczniów kl. 1-3.

            Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej znaczenie wybranego słowa w języku angielskim, np. „coffee” ułożone z ziaren kawy.

            Z radością ogłaszam wyniki konkursu PICTONARY

            I miejsce - Kacper Glezjów kl. 2b

            II miejsce - Malwina Gromadzka kl. 1b

            III miejsce - Igor Zalewski. kl.1a

            Wyróżniono trzy prace:

            Bartek Raer kl. 2a

            Laura Kondracka kl. 2b

            Julia Janik kl. 3b

            Dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie.

            Organizator konkursu
            Marta Alfawicka - nauczyciel języka angielskiego

          • 3A ZWIEDZA IZBĘ MUZEALNĄ ZIEMI OŁAWSKIEJ

          • Izba Muzealna Ziemi Oławskiej to miejsce, które na pewno warto zobaczyć, by pielęgnować tradycje, nabywać wiedzę dotyczącą historii naszego regionu, a w dzieciach rozwijać lokalny patriotyzm.

            Rozmaitość eksponatów i ciekawe opowieści muzealników wzbudziły zainteresowanie i zaciekawienie uczniów z klasy 3a i opiekujących się nimi nauczycieli, którzy dnia 27 maja mieli przyjemność zwiedzić muzeum i odrestaurowany Ratusz. Dzieci poznały spory fragment historii miasta i regionu. Niektórzy musieli zmierzyć się z lękiem wysokości pokonując strome schody i podziwiając piękną panoramę miasta z góry wieży ratuszowej.

            Uczniowie z pewnością wybiorą się tam jeszcze raz, gdy wykonana zostanie planowana inwestycja – Centrum Edukacji Historycznej – w piwnicach Ratusza.

            Małgorzata Dopierała
            Barbara Zawiślak - Kotwica

          • ZADBAJMY O NASZĄ PLANETĘ!

          • SZKOLNA KAMPANIA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO
            „ZADBAJMY O NASZĄ PLANETĘ!”

            W roku szkolnym 2021/2022 w naszej szkole realizowany był projekt ekologiczny „ZADBAJMY O NASZĄ PLANETĘ!”, którego celem była edukacja ekologiczna, uświadamianie całej społeczności szkolnej konieczności ochrony środowiska naturalnego.

            Projekt rozpoczęto już we wrześniu, od warsztatów „Myślę, więc nie śmiecę”, które nawiązywały do Ogólnopolskiego Dnia Sprzątania Świata. Odbywały się one w terenie - na placu przed szkołą. Zajęcia zainicjowała pani Barbara Turczynowska - dyrektor szkoły, krótką prelekcję: „Jak właściwie dbać o środowisko”. Dzieci zapoznały się z Kodeksem Młodego Ekologa, zasadami segregacji śmieci, poznały ogólne zasady zachowań ekologicznych a najważniejsze uświadomiły sobie, że proste, codzienne nawyki mogą przynieść wiele dobrego dla naszej planety.

            Uczniowie w zespołach klasowych, zaopatrzeni w worki i rękawiczki, posprzątali teren wokół szkoły oraz indywidualnie - wybrany przez siebie teren miejski. Swoje dokonania przedstawiali w formie zdjęć, które wykorzystano w konkursie fotograficznym.

            Dbaliśmy nie tylko o to, co już jest, ale sami staraliśmy się powiększyć tereny zielone wokół szkoły. Jesienią, w ramach ,,Akcji Krokus” obsadziliśmy rabaty szkolne tymi pięknymi kwiatami. Z początkiem wiosny uczniowie wysiali nasiona warzyw i cebulki do doniczek, które stanęły na szkolnych parapetach. W Światowym Dniu Drzewa posadziliśmy cyprysika nutkajskiego, jako symbol naszej akcji.

            Zadbaliśmy również o zbiórki odpadów. W ciągu całego roku szkolnego odbywała się zbiórka plastikowych nakrętek, akcyjnie zbieraliśmy zużyte telefony komórkowe oraz „Kasztanki dla Hospicjum”. Akcje te wspierały cele charytatywne.

            Wiele klas indywidualnie lub zespołowo uczestniczyło w różnorodnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych związanych z eko - tematyką. Uczniowie klasy 3a uczestniczyli
            w programie edukacyjno - grantowym „Velvet - piątka dla natury” skierowanym do szkół podstawowych w całej Polsce. Znaleźli się w gronie laureatów konkursu i zdobyli dla szkoły wiele cennych nagród.

            Przez cały rok szkolny uczniowie uczestniczyli w eko – wycieczkach, słuchali eko –audycji emitowanych przez szkolny radiowęzeł. Podczas pogadanek wychowawczych i zajęć edukacyjnych poruszano tematykę zachowań pro - ekologicznych.

            Ograniczaliśmy zużycie wody, papieru, prądu – nasze panele fotowoltaiczne radziły sobie całkiem dobrze. Uczniowie uczyli się, jak ważna jest też segregacja śmieci, odzyskiwanie surowców wtórnych i nadawanie im drugiego życia.

            W sezonie zimowym dokarmialiśmy ptaki i zwierzęta w Oławskim Przytulisku dla Zwierząt.

             

            PRACA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA W NASZEJ SZKOLE TRWAŁA PRZEZ CAŁY ROK.
            POWSTAŁO WIELE PIĘKNYCH INICJATYW!

             

            NASZA SZKOŁA ZA PRIORYTET POSTAWIŁA SOBIE TROSKĘ
            O ŚRODOWISKO NATURALNE I STAŁA SIĘ EKO SZKOŁĄ.

             

             

            Podsumowanie Szkolnej Kampanii ,,Zadbajmy o Naszą Planetę” odbyło się w dniu 13.05.2022r. Mottem tej uroczystości były słowa polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, wybrane i zacytowane przez Panią Dyrektor Barbarę Turczynowską, podczas jej przemówienia.

             

            ,,Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.

            Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.

            Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.

            Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi.”

             

            W czasie uroczystego apelu uczniowie w artystyczny sposób zaprezentowali tematykę związana z ekologią. Społeczność uczniowska i zaproszeni goście obejrzeli Kabaret Zielony Latawiec, Taniec Kwiatów, pantomimę – Sadzenie Drzew, wiersze o wodzie, List Ziemi… oraz pokaz eko – mody. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania całej społeczności szkolnej piosenek nawiązujących do piękna naszej przyrody i konieczności dbania o nią.

             

            Patronat medialny nad kampanią sprawowali: OTVK, Gazeta Powiatowa Wiadomości Oławskie, Biuletyn Samorządowy 3S, Gazeta Szkolna Olimpia.

            Koordynatorami kampanii były: Halina Skibińska, Beata Pieniążek.

          • Dzień Sportu Szkolnego

          • Święto Patrona Szkoły

            Dzień Patrona Szkoły świętujemy na sportowo. W tym roku po programie artystycznym zaprezentowanym w sali gimnastycznej przez klasę IB oraz uczennicę klasy VA Mariię Ostapchuk wszyscy uczniowie przeszli na stadion miejski w Oławie.

            Na stadionie miejskim przeprowadzony został trójbój lekkoatletyczny, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły - od oddziałów przedszkolnych aż po klasę V.

            Każdy uczeń mógł się sprawdzić w biegu na 40 metrów, skoku w dal oraz rzucie piłeczką. Wszyscy otrzymali dyplomy za uczestnictwo, a najlepsze dziewczęta i chłopcy z klas IV-V także pamiątkowe medale.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie
      • mgr inż. Barbara Turczynowska
      • tel/fax 71 3137256
      • ul. Sportowa 6, 55-200 Oława Poland
      • Admin strony: jb69@onet.eu
      • Konto Rady Rodziców: 70 9585 0007 0010 0002 4224 0008
      • Adres skrytki ePUAP:/SP6Olawa/SkrytkaESP
    • Logowanie