Jesień w gabinecie logopedycznym.
Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. Za oknami pejzaże kolorów cieszą nasze oczy. Korzystamy z ostatnich promieni słonecznych, które przypominają nam o minionym lecie. Spacerując po parkach i lasach doświadczamy natury niemalże każdym zmysłem.
Jesień to też wspaniały czas do organizacji kreatywnych zajęć logopedycznych. W szkolnym gabinecie logopedy jesień zadomowiła się już na dobre nie tylko oferując nam przepiękny widok za oknem.
Dzieci i uczniowie uczestniczący w terapii logopedycznej stymulowali słuch poprzez osłuchiwanie się, naukę i śpiew piosenek związanych z jesienią. Ćwiczyli dłonie i paluszki naśladując układy rytmiczno- ruchowe. Stymulowali również zmysł dotyku, poprzez wzajemne masażyki. Doskonalili swój oddech, fazę wdechu i wydechu. Przenosili rurkami papierowe: liście, kasztany, żołędzie, a także styropianowe dynie różnej wielkości i drewniane biedronki w wyznaczone miejsce np. na korę drzewa.
Korzystając z materiałów sypkich takich jak ryż, kasza, słonecznik, podopieczni wyszukiwali w nich ukrytych obrazków, głosek, wyrazów i zdańzawierającychdźwięki, które utrwalają w terapii logopedycznej.Starsi uczniowie tworzyli samodzielnie jesienne krzyżówki i plakaty. Rozwiązywali różnego rodzaju zadania o tematyce jesiennej. Tym samym rozwijali i poszerzali zasoby słownika czynnego i biernego.
Ważnym elementem w terapii logopedycznej są ćwiczenia buzi i języka. Mając do dyspozycji różne ilustracje,dzieci chętnie wykonywały gimnastykę narządów mowy.Wykorzystując między innymi klocki LEGO, czy patyczki higieniczne dzieci i uczniowie ozdabiali szablony drzew i dyni, stemplowali liście.
Jesień to czas , w którym warto wybrać się z dziećmi na spacer, obserwować i obcować z przyrodą ,zbierać owoce jesieni i wspólnie stworzyć z nich różne postacie. To też ostatnie momenty na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu przed zimą , która już nieśmiało się do nas zbliża.
Barbara Zawiślak-Kotwica/ Logopeda