Aktualności
Dzień Mamy i Taty w Oddziale Przedszkolnym A
Wycieczka do kopalni Nowa Ruda
W dniu 26 maja odbyła się wycieczka dla klas 4a, 4b i 5a do Nowej Rudy.
Uczniowie mieli okazję do zwiedzania podziemnej trasy Turystycznej „Sztolnia Lech”. Aktywnie zwiedzali kopalnię i dowiadywali się w trakcie specjalnego przejścia podziemnymi trasami, w jakich warunkach pracowali górnicy, jaki rodzaj węgla był wydobywany w kopali w Nowej Rudzie i dlaczego nie można było tego węgla spalać w zwykłym domowym piecu.
9W części podziemnej, mogli poczuć się jak prawdziwi górnicy. Zostali wysmarowani węglem, popracowali prawdziwym górniczym sprzętem, a na koniec wyjechali z kopalni autentyczną górniczą kolejką.
Ciekawe informacje uczniowie usłyszeli od niesamowitego przewodnika podczas zwiedzania sal z eksponatami, w których można było poznać historię górnictwa i kopalni.Na koniec odbyło się ognisko z kiełbaskami. Pogoda nam dopisała i można było pograć w piłkę, paletki, zbijaka.
Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za niesamowitą i niepowtarzalną atmosferę i za wspaniałe chwile.Z turystycznym pozdrowieniem
Marta Alfawicka, Alina Graj, Joanna Porcenaluk
Piracka przygoda
Uczniowie korzystający z pomocy logopedy w naszej szkole mieli szansę, choć przez chwilkę poczuć się jak prawdziwi korsarze dryfujący na głębokim morzu. Piracka przygoda w gabinecie terapeuty mowy, okazała się doskonałym wstępem do zbliżającego się czasu odpoczynku.
6Dzieci i uczniowie wykonywali ćwiczenia oddechowe usprawniające pracę przepony i mięśni okrężnych ust, polegające na przeniesieniu złotych monet i dukatów do pirackiej skrzyni.
Stymulowali zmysł słuchu śpiewając piosenkę o piratach, wspartą rytmicznymi gestami. W ten sposób rozgrzewali aparat mowy przed właściwymi ćwiczeniami. Uczniowie oglądali obrazki przedstawiające piratów płynących na bezludną wyspę. Robili oni różne miny, które podopieczni próbowali naśladować.
Dzieci i uczniowie usprawniając koordynację wzrokowo- ruchową wyławiali za pomocą magnetycznej wędki tonących korsarzy. Dodatkowo, mając na celu utrwalanie prawidłowej wymowy głosek „szumiących” uczniowie po instruktarzu logopedy, wyszukiwali ukryte wyrazy w piasku sensorycznym, które starali się poprawnie artykułować.
Piracka przygoda przyniosła nam wiele śmiechu i pozytywnych emocji. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie wykonywały proponowanećwiczenia.
Barbara Zawiślak-Kotwica
26 maja DZIEŃ MATKI
"Matka - to najpiękniejsze słowo w językach świata. Matka – to słowo, które oznacza miłość, miłość prawdziwą, która nie zdradza, to słowo, które oznacza wierność, które oznacza wielką ofiarę dla dobra dziecka."
/S.Wielgus/Z okazji Dnia Matki uczniowie klasy III B wykonali eko – portrety swoich mam. Wystawę portretów powstałych z patyczków można obejrzeć na parterze naszej szkoły.
W tym dniu w imieniu społeczności uczniowskiej naszej szkoły składamy Wszystkim Kochanym Mamom najserdeczniejsze życzenia, wielu powodów do radości, dni pełnych uśmiechu oraz dużo zdrowia.
Konkurs Wiedzy Zintegrowanej
W dniu 19.05.2022r. w Szkole Podstawowej nr 8 im. gen. Karola Rolow-Miałowskiego w Oławie odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Zintegrowanej dla uczniów klas III. Celem Konkursu było motywowanie uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
Stworzenie uczniom możliwości do sprawdzenia poziomu swoich umiejętności i porównania go
z umiejętnościami uczniów innych szkół oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Uczniowie rozwiązywali test, w którym prócz zadań zamkniętych były również zadania otwarte. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut. Wzięło w nim udział 14 uczniów z siedmiu oławskich szkół. Reprezentantami naszej szkoły byli: Kacper Sapek z klasy III B i Milena Kotlińska z klasy III A.Uczeń naszej szkoły, Kacper Sapek z klasy III B zdobył zaszczytne, trzecie miejsce zostając laureatem konkursu. Otrzymał tytuł ,,Mistrza wiedzy zintegrowanej”, statuetkę, dyplom oraz nagrodę książkową.
Jesteśmy dumni i ogromnie gratulujemy Kacprowi osiągniętego sukcesu.
Święto Polskiej Niezapominajki
W związku z realizowaną w naszej szkole kampanią na rzecz ochrony środowiska nie mogło zabraknąć Święta Polskiej Niezapominajki, które zostało zainicjowane, aby z małej niezapominajki uczynić symbol pamięci i miłości. Niezapominajka zbliża ludzi, uczy serdeczności i popularyzuje piękną, polską przyrodę.
14Święto to obchodzimy 15 maja, w sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć. W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka i do Ziemi. Niech niezapominajka przypomina wszystkim, że należy dbać o naszą przyrodę – o nasz wspólny dom.
W rabatach przygotowanych przez p. Elżbietę Zarówną wraz z uczniami z klasy V A dzieci z oddziałów przedszkolnych OA i OB sadziły sadzonki kwiatów pod opieką nauczycieli.
Joanna Zabłocka
SENSORYCZNA WIOSNA
„SENSORYCZNA WIOSNA” - WARSZTATY Z ELEMENTAMI SENSOPLASTYKI ZREALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU GRAMY ZMYSŁAMI
19 maja 2022r. klasa 3 „B” uczestniczyła w ostatnich warsztatach sensorycznych, zrealizowanych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Gramy Zmysłami”. Tym razem tematyka zajęć opierała się o zaangażowanie zmysłów: dotyku, wzroku i słuchu.
13Zadaniem uczniów było wykonanie wiosennej łąki pełnej kwiatów. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy w zależności od ikony obrazka wylosowanego przed zajęciami. Maki, chabry, dmuchawce i jaskry- określały poszczególne grupy.Każda z nich miała do wykorzystania różnego rodzaju materiały.
Grupa pierwsza wykonała obraz na szarym papierze wykorzystując przy tym folię bąbelkową. Jej kawałki okazały się, bardzo kreatywnie wykorzystane przez uczniów. Stanowiły tło, były częścią kwiatów, a także świetnie sprawdziły się jako stemple.
Grupa druga przedstawiła geometryczne maki na zielonej łące. Ciekawym dodatkiem do tej pracy były kwiaty maków wykonane z bibuły. Prawdziwe łodygi kwiatów i traw odbite zostały za pomocą gąbki do mycia naczyń.
Kolejna grupa wykorzystałapoprzecinane rolki z papieru kuchennego
i odbiła na kolorowym tle przepiękne dmuchawce.Ostatni zespół mając do dyspozycji drewniany pień, wykonał pejzaż wiosenny. Uczniowie wykorzystali do tego różnego rodzaju materiały malarskie: pędzle, wałki, stemple, druciaki kuchenne i szczotki.
Podczas pracy uczniowie słuchali relaksującej i stymulującej zmysł słuchu muzyki. Jak zawsze, zajęcia realizowane w ramach projektu ,,Gramy Zmysłami”dostarczyły wiele pozytywnych emocji. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
Barbara Zawiślak-Kotwica
Dzień otwarty w szkole
W piątek 22 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty dla przedszkolaków , które od września rozpoczną naukę w oddziałach przedszkolnych w naszej szkole. Spotkanie rozpoczęło się od zabaw integracyjnych z dziećmi z oddziału przedszkolnego OB, aby lepiej się poznać.
Następnie dzieci rozwiązywały zagadki , wymieniały zwiastuny wiosny, opowiadały dlaczego lubią tę porę roku. Nie zabrakło również piosenek . Poprzez aktywne słuchanie muzyki metodą Batii Strauss bawiły się z p. Basią Kotwicą. Na zakończenie dzieci zwiedzały szkołę. Pobyt gości z przedszkola dostarczył wszystkim wielu miłych wrażeń. Mamy nadzieję, że spotkamy się we wrześniu 2022 r.
Joanna Zabłocka
Wycieczka przedszkolaków do Straży Pożarnej
Dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły, 19 maja 2022 r. odwiedziły Straż Pożarną .Celem wycieczki było poznanie pracy strażaka, wzbogacenie wiedzy na temat bezpiecznego zachowania się w domu i szkole, uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów oraz istniejących zagrożeń wynikających z zaprószonego ognia.
10Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie, dzieci wysłuchały z wielkim zainteresowaniem pogadanki o odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka w trakcie spotkania prezentowany był sprzęt pożarniczy, stanowiący wyposażenie jednostki, zwiedzały dyżurkę, skąd odbierane były zgłoszenia do interwencji. Dzieci wróciły z wycieczki pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.
Życzymy wszystkim strażakom, aby ich praca była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.
Joanna Zabłocka
Logopedyczny Kosmos
W ramach tygodni logopedycznych – dzieci i uczniowie korzystający z pomocy terapeuty mowy brali udział w zajęciach tematycznych poszerzających ich wiedzę o wszechświecie.
Ćwiczenia logopedyczne były tym razem wykonywane oscylując wokół odległych galaktyk i układów gwiazd. Uczniowie układali planety krążące wokół Słońca według poprawnej kolejności.
7Rozdmuchiwali księżycowy pył wyszukując obrazy przedstawiające rożnego rodzaju ćwiczenia buzi i języka. Brali również udział w wyścigu rakiet lecących na Księżyc.
Stymulowali zmysł dotyku- wyszukując w kosmicznej masie słów, tektórych wymowa sprawia im trudność- tym samym uczyli się ich prawidłowej artykulacji.
Doskonaląc precyzje chwytu dłoni wyłapywali spadające gwiazdy i pracowali na materiale obrazkowym.
Układali puzzle tematyczne- usprawniając koordynację wzrokowo-ruchową. Doskonalili zmysł słuchu w zadaniu polegającym na nakarmieniu przybysza z kosmosu ciasteczkami na których zapisane były ćwiczenia artykulacyjne.
Kosmos to jeden z kręgów tematycznych bardzo lubiany przez dzieci i uczniów. Zajęcia logopedyczne były doskonałą okazją do rozmów na temat zainteresowań podopiecznych. Wewnętrzna motywacja uczestników zajęć do aktywnego udziału w zajęciach wzrastała z każdym kolejnym zadaniem.
Barbara Zawiślak-Kotwica
STRATEGIA ROZWOJU MIASTA OŁAWA – PERSPEKTYWA 2030
Szanowni Państwo!
Miasto Oława przystąpiło do opracowania STRATEGII ROZWOJU MIASTA OŁAWA – PERSPEKTYWA 2030. Dokument ten będzie wytyczał cele i kierunki rozwoju naszego miasta w najbliższych latach. Chcemy w pełni wykorzystać nasz potencjał uwzględniając potrzeby Mieszkańców i uwarunkowania społeczno-gospodarcze.
W tym celu przygotowano ankietę adresowaną do Mieszkańców Oławy na temat warunków życia w mieście oraz oczekiwań, co do dalszych kierunków jego rozwoju.
Ankieta, składa się z pytań zamkniętych oraz pięciu otwartych, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 15 min. Ankieta jest w pełni anonimowa, a odpowiedzi będą prezentowane w formie zbiorczej.
Dostępna jest do 15 czerwca 2022 roku pod linkiem: https://www.survio.com/survey/d/Olawa
Ankietę można również wypełnić w formie papierowej, formularze są do pobrania w holu Urzędu Miejskiego w Oławie przy pl. Zamkowym 15 oraz w sekretariacie w Ratuszu – Rynek 1. Wypełniony formularz można złożyć w przygotowanych tam urnach.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety!
Półkolonie letnie 2022
Klasa 2b poznała autorkę wierszy dla dzieci Ewę Zuber
Dnia 11 maja klasa 2b uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Ewą Zuber, autorkę książek przyrodniczych dla dzieci. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się o gatunkach nietoperzy żyjących w Polsce, poznały ich zwyczaje i najważniejsze cechy tych ssaków. Miały też okazję zobaczyć na żywo dwa nietoperze i samodzielnie je nakarmić, co było dla nich bardzo dużą atrakcją. Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość zakupu książek wraz z autografem pisarki. To spotkanie na długo zostanie w naszej pamięci!!!
4
Szkolny Konkurs Języka Angielskiego
W dniach 25 oraz 28 kwietnia w naszej szkole odbył się szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas III-V. Wzięło w nim udział 40 osób.
Uczniowie rozwiązywali test, który składał się z 30 zadań. Pytania dotyczyły znajomości słownictwa, struktur gramatycznych oraz kulturoznawstwa. Oprócz zadań zamkniętych były również zadania otwarte, w których należało wpisać odpowiedni wyraz. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 45minut.Laureatami konkursu w klasach trzecich zostali:
1 miejsce ex aequo zdobyły: Maria Mucha - klasa 3a oraz Julia Rybczyńska - klasa 3b
2 miejsce - Alan Wild - klasa 3a
3 miejsce - Hubert Mościcki - klasa 3aLaureaci konkursu w klasach czwartych :
1 miejsce ex aequo zdobyły: Malwina Dziumakowska - klasa 4b oraz Aleksandra Zbierska - klasa 4a
2 miejsce - Szymon Żelem - klasa 4a
3 miejsce - Michał Klak - klasa 4aLaureaci konkursu w klasie 5a:
1 miejsce - Franciszek Dulęba - Żydło
2 miejsce - Kyrylo Vyshniak
3 miejsce - Oliwia Jarzycka
Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.Organizator konkursu - Marta Alfawicka
Kino vs. Teatr
W czwartek 26 kwietnia uczniowie klas IV-V wybrali się na wycieczkę do Wrocławskiego Radia i Telewizji na spektakl teatralny pt. ,,Kino vs Teatr”.
Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami. Dzieci oglądając spektakl doświadczyły wielu przeżyć, uśmiechały się szeroko i z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów.
Mieliśmy jeszcze chwile na spacer i zwiedzanie Parku Południowego oraz zdjęcia z pomnikiem Fryderyka Chopina.
Obchody Konstytucji Trzeciego Maja
3 maja 1791r. uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Wielki. Coroczne obchody święta uchwalenia polskiej konstytucji zaliczane są do najważniejszych polskich świąt państwowych.
1529 kwietnia w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. W obecności Dyrekcji, Nauczycieli, Pocztu Sztandarowego oraz Uczniów odbył się uroczysty apel, przypominający okoliczności uchwalenia
Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przedstawili informacje, przeplatane występami klas oraz piosenkami chóru. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne przy akompaniamencie pana Wiesława Żołyńskiego. Dzieci z klasy 1a, pod czujnym okiem p. Marceliny Łochańskiej, wykonały widowiskowy taniec z flagami.
Pani Dyrektor Barbara Turczynowska złożyła podziękowania dla wszystkich nauczycieli za pomoc w przygotowania apelu oraz uczniom za ich zaangażowanie.
Była to też dobra okazja do nagłośnienia sukcesów naszych uczniów i wręczenia im dyplomów z Konkursu Języka Angielskiego.
Marta Alfawicka
Laureaci Powiatowego e-Konkursu Frazeologicznego o tytuł „Alfy i omegi frazeologii biblijnej”
Laureatom oraz ich opiekunom gratulujemy i zapraszamy w piątek 10 czerwca 2022 r. na godz. 11.00 na Uroczystą Galę do kościoła śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie.
Białucka Maja - GSP Oława
Chir Antonina - SP 3 Oława
Chodorowski Tymon - SP 8 Oława
Fortuna Alicja - SP 3 Oława
Kłak Michał - SP 6 Oława
Król Michał - SP Wierzbno
Książkiewicz Ksawery - SP 8 Oława
Lehr Franciszek - SP 2 Jelcz – Laskowice
Mierzwiak Maria - SP 4 Oława
Skowron Kamil - SP Wierzbno
Sufleta Milena - SP 6 Oława
Turowska Laura - SP 6 Oława
Wilgosiewicz Karolina - SP 3 Oława
Wolańska Zuzanna - SP 3 Oława
Żuławińska Zofia - SP 4 OławaDo konkursu zgłoszono 43 uczestników z 7 szkół z powiatu oławskiego. Laureatami zostali uczestnicy, którzy w najkrótszym czasie uzyskali najlepszy wynik. 1 uczeń
w zdecydowanie najkrótszym czasie uzyskał wynik 100% - podczas Gali otrzyma tytuł „Alfy i omegi frazeologii biblijnej”.Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy do przyszłorocznej edycji.
W imieniu organizatorów:
Ewa Piękoś – SP nr 3 w Oławie
Jolanta Szewczyk – SP nr 6 w Oławie
Wyniki II Międzynarodowego Konkursu Biblijno-Fotograficznego
W zakładce II Międzynarodowy Konkurs Biblijno-Fotograficzny mamy zaszczyt zaprezentować wyniki tegorocznej edycji konkursu.
Powiatowa Kampania na Rzecz Świadomości Autyzmu
Powiatowa Kampania na Rzecz Świadomości Autyzmu
Nauczyciele i Uczniowie wyróżnieni za udział w Kampanii„Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski” to kampania społeczna zorganizowana w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego i Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie pod honorowym patronatem pana Zdzisława Brezdenia, Starosty Oławskiego.
4Jej realizacja rozpoczęła się w marcu, tuż przed Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu, którym jest kwiecień. Celem Kampanii było uświadomienie jak największej liczbie osób, czym jest autyzm. Hasło towarzyszące kampanii miało na celu wskazanie, jak przeciwdziałać dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin oraz jakie zmiany można wprowadzić w przestrzeni publicznej, by polepszyć im jakość życia.
22 kwietnia w aulii LO Nr I odbyła się uroczysta gala połączona z podsumowaniem działań prowadzonych w ramach Kampanii. W obecności zaproszonych gości – pani Magdaleny Bronowickiej - Romei, naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, pana Witolda Niemirowskiego – Wicestarosty Oławskiego oraz nauczycieli i uczniów z całego powiatu i oławskich mediów, pani Małgorzata Peremicka - dyr. szkoły i pan Wicestarosta wręczyli nagrody laureatom konkursów – łącznie 41 uczniom z powiatu oławskiego i podziękowania dla prawie 20 nauczycielom, którzy zechcieli zaangażować się w różnorodne działania.
W ramach kampanii nagrodzono m.in. uczniów szczególnie wrażliwych na los najsłabszych, którzy reprezentowali nasz powiat w „Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym – Pomóż Ocalić życie bezbronnemu”. Pamiątkowy dyplom otrzymał Antoni Zendwalewicz, uczeń kl. IV a z naszej szkoły.
Za działania skierowane nie tylko do uczniów, ale również do nauczycieli, podziękowania otrzymały panie - Barbara Zawiślak – Kotwica, Aneta Ratke i Danuta Ostrowska – Szczupał, nauczycielki z naszej szkoły, które zaangażowały się w poprowadzenie wybranych modułów konferencji pt. „Autyzm. Większa wiedza, większa pomoc”. Przygotowała ją w formie online pani Blandyna Rosół – Niemirowska we współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Oławie. W konferencji wzięło udział około trzydzieściorga nauczycieli z powiatu oławskiego.
Pani Barbara Zawiślak – Kotwica w ramach Kampanii przygotowała dla uczniów LO Nr I zajęcia z preorientacji zawodowej w pracowni integracji sensorycznej (o czym już pisaliśmy na stronie naszej szkoły). Gala będzie transmitowana przez OTvK.Koordynatorzy Kampanii:
Jolanta Szewczyk i Katarzyna Bandura
Fot. Archiwum LO Nr I w Oławie
Happy Easter! Wielkanoc po angielsku
Kolejnym etapem realizacji innowacji pedagogicznej z języka angielskiego, były wielkanocne zwyczaje. Szkoły podstawowe z Oławy przyłączyły się do projektu „Wymiany świątecznych kartek Wielkanocnych” zorganizowanego przez nauczycielkę języka angielskiego p Martę Alfawicką ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie.
1Wraz z uczniami stworzyliśmy wspólnie wielkanocne kartki, które przed świętami Wielkanocnymi trafiły do Oławskich szkół. Dzieci stworzyły przepiękne kartki z życzeniami po angielsku. Każda szkoła otrzymała symboliczny dyplom z podziękowaniem za udział.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i kreatywność, a nauczycielom za współpracę.Szczególne podziękowania dla:
P. Moniki Duda - SP 3
P. Eweliny Wesołowskiej i Małgorzaty Władyka - SP 4
P. Elżbiety Zbroniec - Gałuszka - SP 5
P. Pauliny Wasilko - SP 8
P. Agaty Krajewskiej - Gminna Szkoła PodstawowaOrganizator projektu: Marta Alfawicka
Szkoła Podstawowa nr 6
Archiwum Aktualności