Projekt rozpoczęto już we wrześniu, od warsztatów „Myślę, więc nie śmiecę”, które nawiązywały do Ogólnopolskiego Dnia Sprzątania Świata. Odbywały się one w terenie - na placu przed szkołą. Zajęcia zainicjowała pani Barbara Turczynowska - dyrektor szkoły, krótką prelekcję: „Jak właściwie dbać o środowisko”. Dzieci zapoznały się z Kodeksem Młodego Ekologa, zasadami segregacji śmieci, poznały ogólne zasady zachowań ekologicznych a najważniejsze uświadomiły sobie, że proste, codzienne nawyki mogą przynieść wiele dobrego dla naszej planety.
Uczniowie w zespołach klasowych, zaopatrzeni w worki i rękawiczki, posprzątali teren wokół szkoły oraz indywidualnie - wybrany przez siebie teren miejski. Swoje dokonania przedstawiali w formie zdjęć, które wykorzystano w konkursie fotograficznym.
Dbaliśmy nie tylko o to, co już jest, ale sami staraliśmy się powiększyć tereny zielone wokół szkoły. Jesienią, w ramach ,,Akcji Krokus” obsadziliśmy rabaty szkolne tymi pięknymi kwiatami. Z początkiem wiosny uczniowie wysiali nasiona warzyw i cebulki do doniczek, które stanęły na szkolnych parapetach. W Światowym Dniu Drzewa posadziliśmy cyprysika nutkajskiego, jako symbol naszej akcji.
Zadbaliśmy również o zbiórki odpadów. W ciągu całego roku szkolnego odbywała się zbiórka plastikowych nakrętek, akcyjnie zbieraliśmy zużyte telefony komórkowe oraz „Kasztanki dla Hospicjum”. Akcje te wspierały cele charytatywne.
Wiele klas indywidualnie lub zespołowo uczestniczyło w różnorodnych konkursach szkolnych i pozaszkolnych związanych z eko - tematyką. Uczniowie klasy 3a uczestniczyli
w programie edukacyjno - grantowym „Velvet - piątka dla natury” skierowanym do szkół podstawowych w całej Polsce. Znaleźli się w gronie laureatów konkursu i zdobyli dla szkoły wiele cennych nagród.
Przez cały rok szkolny uczniowie uczestniczyli w eko – wycieczkach, słuchali eko –audycji emitowanych przez szkolny radiowęzeł. Podczas pogadanek wychowawczych i zajęć edukacyjnych poruszano tematykę zachowań pro - ekologicznych.
Ograniczaliśmy zużycie wody, papieru, prądu – nasze panele fotowoltaiczne radziły sobie całkiem dobrze. Uczniowie uczyli się, jak ważna jest też segregacja śmieci, odzyskiwanie surowców wtórnych i nadawanie im drugiego życia.
W sezonie zimowym dokarmialiśmy ptaki i zwierzęta w Oławskim Przytulisku dla Zwierząt.
PRACA NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA W NASZEJ SZKOLE TRWAŁA PRZEZ CAŁY ROK.
POWSTAŁO WIELE PIĘKNYCH INICJATYW!
NASZA SZKOŁA ZA PRIORYTET POSTAWIŁA SOBIE TROSKĘ
O ŚRODOWISKO NATURALNE I STAŁA SIĘ EKO SZKOŁĄ.
Podsumowanie Szkolnej Kampanii ,,Zadbajmy o Naszą Planetę” odbyło się w dniu 13.05.2022r. Mottem tej uroczystości były słowa polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, wybrane i zacytowane przez Panią Dyrektor Barbarę Turczynowską, podczas jej przemówienia.
,,Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.
Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.
Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.
Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi.”
W czasie uroczystego apelu uczniowie w artystyczny sposób zaprezentowali tematykę związana z ekologią. Społeczność uczniowska i zaproszeni goście obejrzeli Kabaret Zielony Latawiec, Taniec Kwiatów, pantomimę – Sadzenie Drzew, wiersze o wodzie, List Ziemi… oraz pokaz eko – mody. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania całej społeczności szkolnej piosenek nawiązujących do piękna naszej przyrody i konieczności dbania o nią.
Patronat medialny nad kampanią sprawowali: OTVK, Gazeta Powiatowa Wiadomości Oławskie, Biuletyn Samorządowy 3S, Gazeta Szkolna Olimpia.
Koordynatorami kampanii były: Halina Skibińska, Beata Pieniążek.