• Jesień w gabinecie logopedycznym

          • "Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik!
            Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!"                 

            Autor: Lucy Maud Montgomery

            Jesień w gabinecie logopedycznym.

            Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. Za oknami pejzaże kolorów cieszą nasze oczy. Korzystamy z ostatnich promieni słonecznych, które przypominają nam o minionym lecie. Spacerując po parkach i lasach doświadczamy natury niemalże każdym zmysłem.  
             

            Jesień to też wspaniały czas do organizacji kreatywnych zajęć logopedycznych. W szkolnym gabinecie logopedy jesień zadomowiła się już na dobre nie tylko oferując nam przepiękny widok za oknem.
            Dzieci i uczniowie uczestniczący w terapii logopedycznej stymulowali słuch poprzez osłuchiwanie się, naukę i śpiew piosenek związanych z jesienią. Ćwiczyli dłonie i paluszki naśladując układy rytmiczno- ruchowe. Stymulowali również zmysł dotyku, poprzez wzajemne masażyki. Doskonalili swój oddech, fazę wdechu i wydechu. Przenosili rurkami papierowe:  liście, kasztany, żołędzie, a także styropianowe dynie różnej wielkości i drewniane biedronki w wyznaczone miejsce np. na korę  drzewa.
             

            Korzystając z materiałów sypkich takich jak  ryż, kasza, słonecznik, podopieczni wyszukiwali w nich ukrytych  obrazków, głosek, wyrazów  i zdańzawierającychdźwięki, które utrwalają  w terapii logopedycznej.Starsi uczniowie tworzyli samodzielnie jesienne krzyżówki i plakaty. Rozwiązywali różnego rodzaju zadania o tematyce jesiennej. Tym samym rozwijali i poszerzali zasoby słownika czynnego i biernego.
             

            Ważnym elementem w terapii logopedycznej są ćwiczenia buzi i języka. Mając do dyspozycji różne ilustracje,dzieci chętnie wykonywały gimnastykę narządów mowy.Wykorzystując między innymi klocki LEGO, czy patyczki higieniczne dzieci i uczniowie ozdabiali szablony drzew i dyni, stemplowali liście.

            Jesień to czas , w którym warto wybrać się z dziećmi na spacer, obserwować i obcować z przyrodą ,zbierać owoce jesieni i wspólnie stworzyć z nich różne postacie. To też ostatnie momenty na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu  przed zimą , która już nieśmiało się do nas zbliża.

            Barbara Zawiślak-Kotwica/ Logopeda

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • i pasowanie na ucznia uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie

            14 października br. odbyła się w naszej szkole Uroczystość Pasowania Na Ucznia  połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

            Pasowanie na ucznia  zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
            Na początku pierwszoklasiści  zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Najważniejszym elementem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły Pani Barbara Turczynowska wraz z zaproszonym gościem specjalnym  - Dyrektor ZOSiPOW - Dorotą Miszczak.
            Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

            Za przygotowanie uczniów klas pierwszych dziękujemy paniom Katarzynie Rakowieckiej, Joannie Zabłockiej oraz Beacie Pieniążek.
            Podziękowania składamy również paniom Annie Daleckiej, Jadwidze Mazurek, Anecie Ratke za przygotowanie uczniów klas trzecich, panu Wiesławowi Żołyńskiemu za oprawę muzyczna, pani Ilonie Stefaniak, Agnieszce Rzemykowskiej za dekoracje, panu Jackowi Bereżnickiemu za uwiecznianie każdej uroczystości szkolnej, a także p. Elżbiecie Zarównej, wszystkim pracownikom obsługi za nieodzowną pomoc.

            Uczniowie, pod opieką p. Joanny Porcenaluk, podczas zajęć dodatkowych, wykonali prezenty na drukarce 3D, z wykorzystaniem sprzętu z Laboratorium Przyszłości.
            Samorząd Szkolny pod opieką p. Marty Alfawickiej wręczył wszystkim pracownikom symboliczną sowę i złożył życzenia.

          • Kino Szkoła

          • Film „Chłopiec zza szyby” to wzruszający film o chłopcu, który przez swoją chorobę nie może wychodzić z domu. Przez szybę obserwuje bawiące się dzieci i mimo wielu przeciwnościom losu,  postanawia żyć normalnie.

            Poruszana tym razem tematyka dotyczyła  relacji między ludźmi, więzi społecznych oraz potrzeb, jakie przeżywamy każdego dnia. Na krótkich warsztatach omawiano co to znaczy być człowiekiem, czym różnimy się od innych istot, co rozumiemy pod pojęciem „istota społeczna” oraz „ społeczeństwo”. 

            Poruszone w filmie tematy przywołały skojarzenia z okresem pandemii, kiedy byliśmy zamknięci w domach i oglądaliśmy świat zza szyby.

            Uczniom naszej szkoły film bardzo się spodobał,  o czym świadczyły gromkie brawa na koniec seansu.

          • Muzyczna lekcja historii

          • W piątek 30 września w naszej szkole odbyła się wyjątkowa, muzyczna lekcja historii. Podczas jej trwania uczniowie zapoznali się z okolicznościami dążeń Narodu Polskiego do wolności i suwerenności. W trakcie muzycznej lekcji zostały również zaśpiewane pieśni i piosenki patriotyczne, nawiązujące do wydarzeń znanych z kart historii: Bitwy Warszawskiej 1920 r., tragedii Września 1939 roku - 1 września i 17 września i Powstania Warszawskiego 1944 r. Bo przecież pieśnią wyrażamy to, kim jesteśmy.

            Zaangażowani w lekcję uczniowie wystąpili w strojach nawiązujących do tamtych lat. 

            Szczególne emocje towarzyszyły Apelowi Poległych, w trakcie którego oddany został hołd legionistom, żołnierzom i powstańcom poległym w walkach o wolność Ojczyzny. 

            To taki nasz szkolny elementarz edukacji patriotycznej, podczas której wspólnie szukaliśmy ludzi, którzy zostawili swój ślad w historii, o których należy pamiętaći wartości na których budujemy własną tożsamość narodową. 

            Uczniowie swoją aktywnością, zaangażowaniem i postawą, dali dowód, że nasza społeczność szkolna jest cząstką wspólnoty, której na imię Polska. 

            O wymowną i sugestywną oprawę plastyczną zadbała Pani Agnieszka Rzemykowska.

            O eleganckie stroje uczniów zatroszczyli się Rodzice. 

            Dobra współpraca przełożyła się na sukces przedsięwzięcia. 

            Muzyczną lekcję historii przygotował i poprowadził pomysłodawca i autor scenariusza - nauczyciel muzyki. 

            Dziękuję za wsparcie i zaangażowanie. 

            Wiesław Żołyński

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


          • 14 PAŹDZIERNIKA 2022 PRACOWNICY SZKOŁY WŁĄCZAJĄ SIĘ W AKCJĘ

            ZAMIAST KWIATKA DAJĘ RADOŚĆ

            Prosimy o nieobdarowywanie nas w tym dniu kwiatami, słodyczami i innymi niespodziankami.
            Wykażmy się życzliwością i wrażliwością na potrzeby innych przekazując wraz z dziećmi
            ewentualne datki na dowolnie wybrany przez siebie cel charytatywny.
             

            Z poważaniem Pracownicy szkoły

          • Błędne Skały

          • 7 października 2022 r. uczniowie klas IVb, Va i VI a wraz z p. A. Pabian, p. M. Alfawicką  oraz J. Porcenaluk udali się na wycieczkę w Błędne Skały.

            Po dwugodzinnej jeździe dotarliśmy do Błędnych Skał w Górach StołowychBłędne Skały to urokliwe skalne miasto na terenie Polski, po którym chodzi się, jak po labiryncie. Dodatkowo w wielu miejscach trzeba było wciągnąć brzuch i prześlizgnąć się pomiędzy wysokimi skałami i głazami co nie raz wywoływało trochę uśmiechu na twarzy. 

            Następnie udaliśmy się do Dusznik Zdrój, gdzie spróbowaliśmy wód leczniczych  z ujęcia Pieniawa Chopina czy Jan Kazimierz. Pijalnia Wód Mineralnych w Dusznikach-Zdroju jest jedną z największych atrakcji tej miejscowości uzdrowiskowej. W przestronnym wnętrzu znajdują się sklepy z pamiątkami oraz artykułami zdrowotnymi, a całe wnętrze wypełnia sala koncertowa z okazałym fortepianem..

            W Parku Zdrojowym usytuowany jest Dworek im. Fryderyka Chopina, który był miejscem spotkań towarzyskich od 1802 r. Odbywają się tu liczne koncerty zdrojowe, koncerty fortepianowe (w 1826 r. koncertował sam mistrz Fryderyk Chopin), przedstawienia teatralne, wieczory z muzyką lekką, łatwą i przyjemna.

            Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, a uczniowie wrócili pełni wrażeń i z uśmiechem na twarzy.

          • Od ziarenka do bochenka

          • 29 września 2022 roku uczniowie klasy 3a oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 0b wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej
            w Opolu-Bierkowicach.

            Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych „Od ziarenka do bochenka”. Poznały historię powstawania chleba – od małego ziarenka, które jest wysiewane przez rolnika, do wypieku bochenka przez piekarza. Mali piekarze mogli sami uformować bułki, precelki, rogale, które upieczone zabrali do domów. Po zajęciach dzieci spróbowały pysznego, ciepłego chleba ze smalcem, którym zajadały się ze smakiem.

            Nie lada atrakcją była wizyta w kuźni u Pana kowala i poznanie na czym polega Jego praca oraz wizyta w dawnej szkole, gdzie przekonały się na własnej skórze jak to jest „klęczeć na grochu”.

            Dzień był bardzo udany, a pogoda i humory dopisały.

                                                                                                          Aneta Ratke

          • Dzień Osób z Afazją Rozwojową

          • W naszej szkole Dzień Osób z Afazją Rozwojową został zorganizowany już po raz szósty. Hasło przewodnie tego dnia brzmiało: „Mój talent, moja super moc”.
            Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki tematyczne opisujące rodzaje afazji, jej objawy. Przedstawiono w nich historie osób, którym towarzyszy ten rodzaj zaburzenia mowy, a także poradnik, w jaki sposób można udzielić im wsparcia w codziennych sytuacjach.

            Uczniowie naszej szkoły wysłuchali audycji nadanej przez szkolny radiowęzeł zaprezentowanej przez samorząd uczniowski. 
            W oddziałach przedszkolnych oraz klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia tematyczne. Dzieci i uczniowie opowiadali o tym, jak mogą się czuć ich koledzy i koleżanki mające problemy z mową, komunikacją. Proponowali, w jaki sposób można im pomóc i miło spędzić razem czas. Dzieci/uczniowie opowiadali o swoich talentach, mocnych stronach. Na zakończenie zajęć wykonali wspólny plakat przedstawiający ich talenty. Wykonane plakaty mogliśmy  podziwiać na szkolnym korytarzu. 
            Rodzice naszych dzieci/uczniów również mieli możliwość poszerzenia wiedzy o afazji, dzięki przygotowanej przez organizatorki broszurce informacyjnej oraz wziąć udział w konsultacji logopedycznej dotyczącej diagnozy i terapii afazji. 
            Nauczyciele, którzy na co dzień pracują z dziećmi i uczniami z afazją, otrzymali materiały edukacyjne przygotowane przez logopedę. Zawierały one oprócz podstawowych informacji na temat afazji, zalecenia specjalistów
            i terapeutów pracujących z uczniami z niedokształceniem mowy o typie afazji.  Wierzymy, że podjęte działania przyczynią się do lepszego zrozumienia osób
            z afazją.   

            Na zakończenie, chcemy życzyć każdej osobie, która uczestniczyła
            w obchodach VI Dnia Osób z Afazją Rozwojową:  


            „Korzystaj z talentu jaki posiadasz.
            Las byłby cichy gdyby śpiewały w nim tylko te ptaki, które śpiewają najlepiej...”


            Barbara Zawiślak Kotwica, Beata Pieniążek

          • Oświadczenie Szkoły Podstawowej nr 6

          • Szanowni Państwo!

            My - Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie chcemy odnieść się do artykułu o Naszej Szkole zamieszonego w lokalnych mediach.

            W zaistniałej sytuacji, czujemy się zobowiązani do przedstawienia naszego stanowiska.
            Stanowczo nie zgadzamy się z treścią artykułu!

            Uważamy, że redaktor, który go napisał manipulował słowami i nie podawał faktów. Z wielką przykrością, całość artykułu odbieramy, jako celowe tworzenie negatywnego wizerunku naszej szkoły, której jesteśmy częścią.
            Nie potrafimy milczeć, widząc, na co dzień jak wygląda praca w Naszej Szkole. Mając świadomość tego, co robimy dla Państwa dzieci i dla Was, zapewniamy, że reagujemy na każde zgłoszone nam zdarzenie a Państwa niepokoje, obawy nie są nam obojętne i nie zostają bez naszej reakcji.

            Nie zastąpimy rodziców dzieciom, ale podobnie, jak Państwo chcemy ich dobra. W naszej szkole żadne dziecko nie jest anonimowe, traktowane jest z szacunkiem i wrażliwością na jego potrzeby.

            Dbajmy o wzajemne dobre relacje!

            Wszelkie niejasne dla Państwa sytuacje proszę zgłaszać nam, nie opierając się na domysłach i wyobrażeniach.
            Otwarta komunikacja będzie wzmacniała Nasze relacje i autentycznie przyczyni się do wychowania szczęśliwego i samodzielnego dziecka.
            Dziękujemy jednocześnie Rodzicom za zrozumienie, zaufanie, a nawet słowa wsparcia po zaistniałej sytuacji.
            Rodziców, którzy szukają sensacji zachęcamy do współpracy, jesteśmy na nią otwarci!

            Bez Państwa oraz waszego zaufania i wsparcia wiele nie jesteśmy w stanie zrobić!

            Pracownicy Szkoły

          • I miejsce w konkursie Eko jest cool!

          • Uczennice klasy VIa Oliwia Jarzycka i Liliana Kaniuka zajęły I miejsce w powiatowym konkursie filmowym EKO jest COOL! Na gali, która odbyła się 8 października w Jelczu-Laskowicach zostały ogłoszone wyniki, a twórcy filmów otrzymali atrakcyjne nagrody. Najlepsze filmy będą prezentowane przed głównymi seansami filmowymi w GoKinie.

            Poniżej film laureatek. Dziewczęta swój film zrealizowały na Szkolnym kółku medialnym. Opiekunem koła jest Jacek Bereżnicki.

          • Dzień chłopaka w klasie II a

          • 30 września klasa 2 obchodziła Dzień Chłopaka. Z tej okazji mamy upiekły ciasta i babeczki. Dziewczynki przygotowały piękne laurki i krawaty dla Super Chłopaka. Była zabawa przy muzyce, konkurencje dla chłopców, w których musieli wykazać się sprawnością fizyczną i odpornością przy jedzeniu cytryny (aby nie zrobić kwaśnej miny).

            Na zakończenie atrakcji pojawiła się niespodzianka- pyszna pizza dla wszystkich. To był bardzo wesoły i smaczny dzień.

                                                                                                        wych. Iwona Dobosz

          • Europejski Tydzień Kodowania

          • Włączamy się w Europejski Tydzień Kodowania, organizując wydarzenia z programowaniem w naszej szkole. Jest to wspaniała okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. To już niedługo! Zapraszamy wszystkich uczniów.

            Katarzyna Rakowiecka

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie
        • mgr inż. Barbara Turczynowska
        • tel/fax 71 3137256
        • ul. Sportowa 6, 55-200 Oława Poland
        • Admin strony: jb69@onet.eu
        • Konto Rady Rodziców: 70 9585 0007 0010 0002 4224 0008
        • Adres skrytki ePUAP:/SP6Olawa/SkrytkaESP
      • Logowanie