
Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023
Dzień Babci i Dziadka
Uczniowie życzą wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka w świątecznej oprawie
20 stycznia br. w Szkole Podstawowej nr 6 w Oławie obchodzono uroczyście święto Babci i Dziadka. Uroczyście, bo z niezwykłym gościem. Zaproszenie do udziału w specjalnym przedstawieniu przygotowanym przez grupy przedszkolne przyjął ks. Leszek Woźny – proboszcz parafii śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie.
Grupa 0 B zaprezentowała program pt. „Adoracja przy żłóbku”, a grupa 0 A – „Wilk przy żłóbku Bożej Dzieciny”. Przedstawieniom towarzyszyły kolędy (wybrane i zaaranżowane przez wychowawczynie - Katarzynę Rakowiecką – 0 A i Joannę Zabłocką – 0 B) oraz Wiesława Żołyńskiego, nauczyciela muzyki, który towarzysząc z akordeonem grającym na dzwonkach uczniom z kl. 3 A, wykonał wraz z nimi oryginalną kolędę pt. ,,Święty Szczepan”.
Klimatu całości nadały śliczne dekoracje, projekt i wykonanie - Elżbieta Zarówna, koordynator całości.
Dzień Kubusia Puchatka w oddziałach 0a i 0b
18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Święto to przypada w rocznicę urodzin jego twórcy Alana Aleksandra Milne’a. Uroczego misia – mieszkańca Stumilowego Lasu – kochają i uwielbiają miliony dzieci na całym świecie. Mimo upływu lat jest on jednym z najpopularniejszych misiów.
14W bibliotece Pani Ilona Stefaniak czytała dzieciom fragmenty przygód Kubusia Puchatka. W salach urządziliśmy Kącik Kubusia Puchatka i pokolorowaliśmy Kubusiowe obrazki.
Życzenia na Dzień Babci i Dziadka ślą dzieci z oddziału 0a
Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, miłości najbliższych oraz uśmiechu na każdy dzień składają Przedszkolaki z oddziału 0a.
Dzieci wykonały również piękne portrety swoich babć i dziadków.
3
Zimowe zajęcia logopedyczne
Choć za oknem zima jeszcze nie pokazała nam swojego zimowego oblicza, uczniowie naszej szkoły uczestniczący w terapii logopedycznej mieli już jej namiastkę w gabinecie logopedycznym. Miniony tydzień upłynął w zimowej atmosferze, gdyż to właśnie zima była tematem przewodnim naszych zajęć.
11Tradycyjnie zajęcia rozpoczynały się od układu rytmiczno – ruchowego. Tym razem dzieci śpiewały piosenkę z wykorzystaniem instrumentów - dzwonków. W ten sposób stymulowały zmysł słuchu. Następnie uczniowie wykonywali ćwiczenia oddechowe, pogłębiali fazę wdechu i wydechu. W tym pomogło im zadanie polegające na karmieniu płatkami śniegu kolorowych bałwanków.
Kolejnym zadaniem było naśladowanie różnych min pokazywanych przez terapeutę. Ćwiczenie to miało na celu aktywizacje aparatu mowy poprzez gimnastykę buzi i języka. Na zakończenie zajęć dzieci/ uczniowie otrzymali karty pracy utrwalające prawidłową wymowę ćwiczonych głosek. Starsi uczniowie rozwiązywali krzyżówki, natomiast młodsi słuchali lub samodzielnie czytali zimową bajkę pt.: „Pucio”. Mieli również możliwość zadawania pytań, jak i prób samodzielnego tworzenia odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu.
Terapia logopedyczna to nie tylko żmudne ćwiczenia utrwalające prawidłowe wywołane głoski. Zajęcia logopedyczna to kreatywne zabawy pozwalające odnieść sukces dziecku/uczniowi. Zadania wykonywane w czasie zabaw są dostosowywane do indywidualnych potrzeb i aktualnych możliwości dziecka/ucznia. Terapia logopedyczna ma na celu również czerpanie radości
z wzajemnej relacji terapeutycznej.
Filatelistyczne pasje 5a
Filatelistyka to rodzaj hobby. Polega na kolekcjonowaniu wszelkich walorów pocztowych – znaczków, kopert czy całostek. Nie jest to jednak zwykłe „zbieranie znaczków”. Filatelistyka to pasja i dokładność w ich badaniu i studiowaniu.
16Dziś, podczas lekcji wychowawczej w klasie 5a, odwiedził nas pan Andrzej Staszak - filatelista, pasjonat. To już druga jego wizyta w naszej klasie w tym roku szkolnym. W ciekawy i atrakcyjny sposób opowiadał nam o znaczkach i kartkach. Pokazywał swoje bogate zbiory.
Obdarował każdego ucznia zestawem kolorowych kart. Zainteresował każdego. To była świetna lekcja. Wszyscy uczniowie byli podekscytowani. Z lekcji wyszli pełni pozytywnych emocji.
Półkolonie zimowe
Oddział przedszkolny 0b
Dzieci wykonały dekoracje na choinkę.
Kartki świąteczne
przy choince w Domu Opieki Społecznej w Oławie. Podziękowania od mieszkańców domu.
3
Życzenia świąteczne
Gdy dzieci są grzeczne, przychodzi Mikołaj
W ubiegły piątek uczniowie klasy 4 b powitali w swojej sali niespodziewanego, ale bardzo miłego gościa. Zawitał do nas Mikołaj oraz towarzyszące mu dwie urocze Śnieżynki.
Nikt się nie spodziewał tej wizyty, chociaż wszystkie dzieci doskonale wiedziały, że musi przyjść do tej wyjątkowej klasy. Od początku roku szkolnego uczniowie klasy 4 b ciężko pracują nad swoim zachowaniem, tak bardzo się starają być wzorowymi uczniami. Na korytarzu mówią dorosłym piękne „ dzień dobry”, znają słowa: „ przepraszam, dziękuję”.
Gdy chcą coś powiedzieć w czasie lekcji, cudownie podnoszą raczki, słuchają uważnie, co mówią inni. Dzieci aktywnie uczestniczą w różnorodnych akcjach organizowanych na terenie szkoły- śpiewają w szkolnym chórze, zbierają korki, stare telefony. Ofiarnie uczestniczyły w zbiórce darów dla Polaków mieszkających na Kresach oraz paczce dla rówieśników. Ich praca widoczna jest także na polu nauki – zdobywają dobre oceny. Coraz częściej wychowawczyni słyszy wspaniałe pochwały na temat swoich wychowanków.
Czasami tylko w czasie przerwy nogi nie chcą słuchać właściciela i rozlega się na korytarzu radosny tupot 18 szczęśliwców, którzy właśnie skończyli lekcje i mogą już pędzić do domu!
Musimy jeszcze trochę popracować i ten szalony bieg zmieni się w dostojny, ale nadal radosny i bezpieczny trucht.
Wszystkie starania dzieci zostały zauważone przez Mikołaja i ten wspaniały święty nie zapomniał o prezentach dla uczniów klasy 4b. Skrycie wierzymy, że w przyszłym roku znów możemy oczekiwać na jego wizytę, bo z dnia na dzień w klasie mamy więcej sukcesów na polu nauki i zachowania.
Jeszcze raz dziękujemy świętemu Mikołajowi i Śnieżynkom za odwiedziny.
Dziękuję rodzicom, którzy zorganizowali klasowe Mikołajki- szczególne podziękowania składam państwu Barbarze i Grzegorzowi Podliskim, pani Monice Pawelak i pani Lucynie Koch.
Wychowawczyni klasy 4b Alina Graj
II Międzynarodowy Konkurs Biblijno-Fotograficzny
Gramy zmysłami- węchu i słuchu
W ostatnim dniu nauki stacjonarnej przed przerwą świąteczną klasa 3B uczestniczyła w kolejnych już zajęciach w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego„Gramy Zmysłami”. Czas przedświąteczny jest ucztą dla wszystkich zmysłów, a podczas ostatniego spotkania uczniowie mieli możliwość uruchomić szczególnie dwa z nich: słuch i węch.
19Podczas zajęć klasa 3B została podzielona na dwie grupy, które zamiennie wykonywały te same zadania.Pierwszą część,zaprezentowała Pani Aleksandry Pabian, polegała na dekorowaniu goździkami aromatycznych pomarańczy, słuchając przy tym pięknych polskich kolęd.
Druga część zajęć, poprowadzona przez panią Barbarę Zawiślak – Kotwica, odbywała się w sali do integracji sensorycznej, tym razem pełnej różnych dźwięków. Korzystając
z rozmaitych instrumentów muzycznych uczniowie mieli za zadanie wystukiwać rytm prezentowany przez prowadzącą wsłuchując się w muzykę Michała Lorenza pt.: „Taniec Eleny”. Następnie w rytm „The Second Wltz” Andre Rieu, poruszali się po przygotowanym wcześniej torze przeszkód. Doskonaląc tym samym swoją równowagę i koordynację słuchowo ruchową. Na zakończenie każdy miał szansę sprawdzić swój muzyczny słuch i pamięć. Po wysłuchaniu fragmentów utworów granych na różnych instrumentach, należało szybko odnaleźć jego graficzny odpowiednik i na nim stanąć.Na zakończenie, warto podkreślić, że wszystkie zajęcia w ramach projektu „Gramy Zmysłami” cieszą się wielkim zaangażowaniem i dużą aktywnością uczniów. Wykonywanie zadań sprawia im wiele radości.
Koordynatorki projektu
Recytatorskie sukcesy
Uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides & Patria” im. ks. ppłk Zbigniewa Stefaniaka, długoletniego kapelana garnizonu brzeskiego. Konkurs odbył się w piątek, 19 listopada 2021r. w Klubie Wojskowym 1 Pułku Saperów w Brzegu, była to osiemnasta edycja tego wydarzenia. Opiekunem uczniów w czasie wyjazdu była p. Elżbieta Zarówna.
O zwycięstwo w tym roku walczyła duża liczba uczestników, bo aż 69 osób z Brzegu, powiatu brzeskiego, Oławy, Wrocławia, a także innych miejscowości. Jak zawsze uczestników oceniało jury. W tym roku byli to: Zuzanna Bartczak, Mateusz Brząkała, ks. mjr Piotr Rokita i Anna Glińska. Pod uwagę brana była m.in. dykcja, dobór repertuaru do wieku uczestnika i ogólny wyraz artystyczny. Recytatorzy zostali podzieleni na odpowiednie kategorie wiekowe, a ich zadaniem było wyrecytowanie przygotowanego wiersza o tematyce patriotycznej lub religijnej. Wszyscy wywiązali się z niego bardzo dobrze, przez co jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia przy podziale miejsc i nagród.
Uczniowie naszej szkoły reprezentowali nas w dwóch kategoriach:
W kategorii I występowali uczniowie szkół podstawowych z klas I – IV. Naszymi reprezentantami byli:
1. Maja Krawczyk – otrzymała wyróżnienie,
2. Jan Dylewski- otrzymał wyróżnienie specjalne.
II kategoria to również uczniowie szkół podstawowych, ale klasy V – VIII.
W tej części wystąpiły 2 uczennicy klasy 5 a:
1. Ewa Cielecka- otrzymała wyróżnienie,
2. Laura Turowska- otrzymała wyróżnienie.
Dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy recytatorom wspaniałych, dalszych sukcesów.
Alina Graj
Logopedyczny tydzień ze Świętym Mikołajem
Miniony tydzień w gabinecie logopedycznym upłynął nam w klimacie mikołajkowym. Zajęcia dla uczniów były związane z postacią Świętego Mikołaja, mieli oni do wykonania różne zadania.
Rozpoczęli od ćwiczeń oddechowych polegających m.in. na przenoszeniu zgubionych, kolorowych prezentów do worka Mikołaja.
8Następnie, aby rozruszać aparat mowy, śpiewali piosenkę o Mikołaju, który jechał do dzieci samochodem.
Ćwiczenia buzi i języka wykonywane były na podstawie min, które stroił do nich ten miły, starszy, siwy pan.
Nie zabrakło również zadań mających na celu doskonalenie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi. Na podstawie rozsypanki obrazkowej uczniowie układali, opowiadali przyklejali na wspólny plakat, historyjkę o świętym Mikołaju.
Pracując w małej grupie, uczniowie współpracując ze sobą,uzupełniali karty pracy związane z doskonaleniem wymowy poszczególnych głosek, sprawiających im trudność.
Na zakończenie zajęć, każdy uczestnik otrzymał miły i praktyczny upominek w postaci mikołajkowej rurki logopedycznej.
Barbara Zawiślak-Kotwica- Logopeda
Spotkanie z Joanną Jagiełło
„Mam taką zasadę: jest dziesięć procent spraw, na które mamy wpływ, i tymi musimy się zająć.
Cała reszta rozwiązuje się sama”Joanna Jagiełło „Kawa z kardamonem”
7W szkolnej sali gimnastycznej 10 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło. Autorka odwiedziła mury naszej placówki, dzięki współpracy biblioteki szkolnej. W spotkaniu wzięły udział klasy 3a, 4 a, 4b, 5a wraz z opiekunami.
Pani Jagiełło jest autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dwukrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Wiele powieści pisarki zostało nagrodzonych przez Polską Sekcję IBBY, Jak ziarnka piasku otrzymała nagrodę Książka Roku 2018 i została wpisana na listę White Ravens 2018.
Autorka opowiadała o swojej największej pasji, czyli pisaniu. Przygoda z pisaniem zaczęła się od najmłodszych lat w formie krótkich wierszyków. Dodatkowo pisarka zaskoczyła uczniów opowieścią o tym, jak lubi grać na gitarze i komponować własne piosenki czy malować. Pisanie połączyła z drugą pasją, czyli podróżowaniem. Pisarka pozytywnie wspomina momenty, dzięki którym poznaje młodzież z różnych regionów kraju i zaszczepia w nich pasję do pisania i czytania.
Odpowiadając na pytania uczniów pani Joanna, oczarowała uczestników pozytywną energią i swoją determinacją w dążeniu do spełniania marzeń. Barwne opowieści autorki o książkach i ich bohaterach, sprawiły że dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały, żywo reagowały na pytania i obiecały sięgnąć po książki pisarki.
Takie spotkania z autorem dają nie tylko bezpośredni kontakt z autorem książek, jakie można odnaleźć na pułkach naszej biblioteki, ale także sprzyjają rozwojowi kulturalnemu w środowisku szkolnym. Podczas takich warsztatów uczniowie społeczności szkolnej, mają okazję spotkać się ze sobą i porozmawiać o tym, jak ważna dla nich jest książka.
Dziękujemy bardzo za wspaniałą atmosferę na spotkaniu i zapraszamy na kolejne.
Akcja „Nasza Paka”
Po raz kolejny społeczność naszej szkoły udowodniła, że dzielenie się z potrzebującymi jest naszym ważnym zadaniem.
Dzięki zaangażowaniu rodziców nauczycieli, dzieci/ uczniów udało się zebrać sporą ilość prezentów dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
W dniu 13 grudnia 2021r. przygotowane przez dzieci paczki zostały przekazane do Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
PODZIĘKOWANIE
6 grudnia zakończyła się oficjalna zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Kresach. W ich imieniu SERDECZNIE DZIĘKUJEMY Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za okazane serce i konkretną pomoc rzeczową. Dary zostały w piątek przekazane do Fundacji Studio Wschód, która dostarczy je mieszkającym na Kresach Polakom.
Przy tej okazji życzymy wszystkim Darczyńcom, aby pozostali „Aniołami z jednym skrzydłem, które, aby się wznieść, muszą trzymać się razem”.
DZIĘKUJEMY
B.Turczynowska, K.Jaskuła, K.Tatar-Mądrzyk, J.Szewczyk (koordynatorki akcji w szkole)Fot. J.Szewczyk
Mikołajki w Oddziale 0a
„Święty Mikołaj do nas przychodzi
Dużo prezentów dzieciom przynosi
W buciki wszystko zwinnie upycha
I jak czarodziej w pośpiechu znika”
227 grudnia przedszkolaki z oddziału 0a odwiedził Święty Mikołaj. Już od samego rana dzieci pięknie wystrojone z podekscytowaniem nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka, zwiastującego przyjście długo wyczekiwanego gościa. Święty Mikołaj dotarł na czas. Swoje wejście rozpoczął niezawodnym Ho, Ho, Ho!. Zmęczony dźwiganiem wielkiego worka z prezentami, ale jak zawsze uśmiechnięty usiadł przy dzieciach. Spotkanie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki przywitały Mikołaja wierszem i piosenką, za co zostały obdarowane wspaniałymi upominkami. Każdy przedszkolak z przekonaniem odpowiadał Mikołajowi, że był bardzo grzeczny lub obiecywał poprawę przez następny rok.
Katarzyna Rakowiecka
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie