Podsumowanie akcji
Szanowni Państwo,
Zakończył się Tydzień Bezpiecznego Internetu. Na jego zakończenie chciałybyśmy podzielić się z Państwem kilkoma przemyśleniami.
Okres dojrzewania jest bardzo ważnym momentem w życiu młodego człowieka. Zadaniem rozwojowym w tym momencie jest powolne odseparowywanie się od rodziny, co jest naturalną koleją rzeczy. W terapii Gestalt mówi się, że aby móc być daleko, trzeba najpierw być blisko. Oznacza to, że dziecko musi czuć wsparcie i zgodę rodziców na stanie się dorosłym, przy jednoczesnym przekonaniu, że w razie trudności może liczyć na okresowe „pozostawanie dzieckiem”. To chyba jedna z trudniejszych faz życia rodziny. Paradoksalnie Internet może stać się płaszczyzną porozumienia między rodzicem, a dzieckiem. Może warto więc poznać jego zainteresowania w sieci i pobyć w tym razem - wspólnie zagrać, zapytać, co jest tak fascynującego w tym, co mówią idole z social mediów czy youtuba, wspólnie odkrywać, albo chociaż dowiedzieć się, o co w tym chodzi. Może to być również okazja do weryfikacji treści, które być może są nieodpowiednie.
Poniżej podsyłamy kilka linków do materiałów i filmików, które mogą przybliżyć nieco temat zagrożeń w Internecie i stać się początkiem rozmowy z dziećmi. Szczególnej uwadze polecamy Państwu ostatni film, który traktuje między innymi o powodach zanurzania się w świecie wirtualnym.
https://wioskisos.org/jestemzsos/porozmawiaj-z-dzieckiem/
https://rodzice.fdds.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=UIEQq6ZoShs
https://www.youtube.com/watch?v=jJZTJqcL68g
https://www.youtube.com/watch?v=XMcr2-Ke3I4&feature=emb_logo
https://www.youtube.com/watch?v=2-lVgWs6aEo
Pozdrawiamy serdecznie w imieniu Samorządu Uczniowskiego, inicjatora akcji informacyjnej:
Jadwiga Dąbrowska – Juśkiewicz i Jolanta Szewczyk
Poniżej recenzje uczniów naszej szkoły odnośnie wybranego filmu/programu poruszającego problem bezpieczeństwa w sieci
1. Gdzie jest Mimi?
Film Gdzie jest Mimi opowiada o tym w jak łatwy sposób można przypisać komuś czyny, których nie zrobił. Jeden z uczniów postanowił napisać bloga, na którym obrażał swoich rówieśników. W jednym z postów podpisał się jako Mimi. Po tym wpisie wszyscy uczniowie dokuczali dziewczynie o takiej ksywce, mimo, iż ona zaprzeczała, że jest twórczynią bloga. Jeden z kolegów powiedział, że w szkole delikatnie dokuczali dziewczynie, natomiast w Internecie nikt nie zważał na słowa i obrażał dotkliwie koleżankę. Mimi nie wytrzymała napięcia i postanowiła uciec z domu. Dyrektor szkoły rozpoczął przesłuchiwanie , gdzie odkrył wraz z Policją , kto tak naprawdę stworzył bloga. Film porusza temat łatwej manipulacji ludźmi oraz fakt, że nikt tak naprawdę nie jest anonimowy w Internecie. Warto szczerze ze sobą rozmawiać, niż mścić się anonimowo w sieci, powodując tragedię niewinnej osoby. Traktujmy innych tak, jakbyśmy chcieli by nas traktowano.
EP
2. Film dokumentalny The social di lemma - Dylemat społeczny.
Dylemat społeczny to film dokumentalny, który niewątpliwie budzi ogromne zainteresowanie i jednocześnie wywołuje ogromne emocje. Porusza on bardzo ważną tematykę mediów społecznościowych. Dokument ukazuje jak media społecznościowe niszczą życie dorosłym oraz dzieciom, po to aby zarobić pieniądze. Jak bardzo są wykorzystywane Nasze dane przez firmy w wirtualnej rzeczywistości, aby przyniosły im zyski. Pokazane jest jak bardzo jesteśmy sterowani przez algorytmy i jak negatywny mają one wpływ na nasze życie. Jedna refleksja nasuwa się po obejrzeniu tego dokumentu i każdy musi odkryć ją sam.
IK
3. Ostatnio popularnym filmem był film Megan is missing. Jest tam poruszony temat spotykania się z osobami w Internecie. Dziewczyna nie posłuchała się i spotkała się z chłopakiem. Następnie zaginęła i działo się dużo dziwnym oraz bardzo strasznych rzeczy. Film nie jest odpowiedni dla osób bojących się krwi. Ten film pokazał mi że nie warto spotykać się z ludźmi z Internetu bez 100% pewności kto jest po drugiej stronie.
AK
4. Bezpieczeństwo w sieci link : https://liblink.pl/1Io1sWDLrv
Film ukazuje nam jak powinniśmy postępować w sieci. Musimy pamiętać o tym, że w sieci nic nie ginie . Powinniśmy mieć na uwadze i zawsze pamiętać, że należy się wylogować ze swojego konta na portalach społecznościowych . Nie należy udostępniać swojego wizerunku, ponieważ może zostać nieodpowiednio wykorzystany ( np. fotomontaż ) .Nie pozwalać innym na robienie i umieszczanie naszych zdjęć w sieci . Takie sytuacje mogą spowodować, że będziemy wyśmiewani. Czasami taka przemoc psychiczna prowadzi do prób samobójczych.
JL
5. Film: Ochrona danych osobowych - vlogi z Youtuba wykonany przez uczniów SP nr 360 w Warszawie
Recenzja ta przedstawia materiał, który został wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie. Film został udostępniony na Youtubie i przedstawia 4 proste rady, które mogą nam pomóc zachować nasze dane osobowe. Nie jest on długi więc łatwo jest go udostępnić innym osobom, które mogą go obejrzeć. Film nagrany jest w zabawny sposób dzięki czemu może przykuć uwagę większej ilości osób. Według mnie warto jest go zobaczyć, ponieważ ja także dowiedziałem się czegoś nowego.
Maciej
6. Film jaki chciałam zaprezentować pochodzi od strony Sieciaki.pl - Zasady bezpiecznego Internetu. Krótki filmik przedstawia sytuacje hejtu przez młode osoby. Aby bezpiecznie korzystać z Internetu należy szanować innych z szacunkiem oraz nie podawać się za fałszywe osoby czego uczy przedstawiony film. Polecam film osobom w każdej grupie wiekowej, ponieważ bezpieczeństwo w sieci należy do wszystkich osób z jego kontaktem.
PA