W związku z obchodzonym dzisiaj świętem i w nawiązaniu do działań szkoły dotyczących kampanii przybliżającej zagadnienie autyzmu, przygotowana została lista książek, po które warto sięgnąć. Książki te, napisane bardzo często na podstawie autentycznych doświadczeń i spotkań z ludźmi ze spektrum autyzmu, w sposób ciekawy i przystępny pozwalają nam bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Jest ich oczywiście dużo więcej i każda godna polecenia, ale dzisiaj przedstawiam listę, moim zdaniem, najciekawszych.
TOP LISTA NIEBIESKICH PRZEBOJÓW (CZYTELNICZYCH)
„Duże sprawy w małych głowach” Agnieszka Kossowska
Cztery rodzaje niepełnosprawności-zbiór historii opowiedzianych przez dzieci. Trzy rozdziały kończą się zbiorem zadań-aktywności pomagających na chwilę przenieść się w rzeczywistość dziecka niepełnosprawnego.
„SPEcjalne moce.Doskonały projekt. Książka o autyzmie” Tracy Packiam Alloway
„SPEcjalne moce” - to seria książek, której celem jest podniesienie samooceny u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE).
„Chłopiec z Saturna. Jak dziecko autystyczne widzi świat” Peter Schmidt
Peter jest niezwykłym chłopcem. Gdy się cieszy, trzepocze rekami jak ptak. W szkole gryzie kolegów, ponieważ chce się odgryźć. A w domu studiuje mapy i czyta o wulkanach.
„Dziesięć rzeczy, o których chciałoby ci powiedzieć dziecko z autyzmem” Ellen Notbohm
Pozwala spojrzeć na świat oczami dziecka, usłyszeć jego głos, który w narastającej wokół autyzmu wrzawie często bywa niesłyszany.
„Niezwykły talent Iris Grace. Opowieść o małej dziewczynce i jej wyjątkowej kotce” Arabella Carter-Johnson
Iris ma 6 lat i cierpi na autyzm głęboki. Cudem, który odmienił jej życie, był odkryty przypadkiem talent malarski. Niezwykłymi obrazami zachwycają się dziś kolekcjonerzy i domy aukcyjne. To opowieść o tym, że za sprawą sztuki i przyjaźni można zburzyć nawet najgrubszy mur.
„Tajemniczy świat Witka. Mójbrat ma autyzm” Dorota Kacprzak
Starszy brat wprowadza czytelnika w świat swojego młodszego braciszka, u którego zdiagnozowano autyzm. Wzruszająca opowieść o braterskich relacjach i wzajemnym zrozumieniu.
„Listy zza szyby. Przeczytaj, by zrozumieć autyzm” Katarzyna Józefek
Co tak naprawdę nasze społeczeństwo wie o autyzmie?Czy dostrzegamy autystyczne dzieci w naszym środowisku, czy wiemy, jak im pomóc i jak reagować?
„(Sekretna)księga asperdzieciaka” Jennifer Cook O Toole
Ta księga to zbiór odpowiedzi na wiele ważnych kwestii, nad którymi zastanawia się każdy nastolatek z zespołem Aspergera.Pomaga budować i utrzymywać relacje z przyjaciółmi, opanować przesadną szczerość i unikać katastrofalnych wpadek towarzyskich.
„Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera” Marta Stachurska, Joanna Ławicka
Ta książka nie wskazuje dróg, lecz uświadamia ich istnienie. Podróż, jaką niewątpliwie jest życie, dzięki pozycjom takim jak ta nie stanie się łatwiejsza, ale nabierze głębszego sensu.
„Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera” Daniel Tammet
Daniel ma zespół Aspergera. Potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Książka daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.
„Chłopiec z klocków” Keith Stuart
Dla autystycznego Sama świat to zagadka, której nie potrafi samodzielnie rozwiązać. Gdy jednak zaczyna grać w Minecrafta, pojawia się miejsce, w którym on i jego tata zaczynają na nowo odkrywać nie tylko samych siebie, lecz także siebie nawzajem.