Wokół 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Szkoła patriotów
Tak można nazwać każdą szkołę, gdyż każda jest zobowiązana do kształtowania patriotycznych postaw uczniów. Nie każda posiada jednak certyfikat „Szkoły patriotów”, który dzięki uczestnictwie w programie edukacyjnym „Polska moja ojczyzna” otrzymała Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Poruszające zagadnienia patriotyzmu, właściwych postaw oraz naszego dziedzictwa kulturowego zajęcia podkreślały wyjątkowość roku 2018. Projekt zakończył się sesją zdjęciową najmłodszych uczniów, przebranych w mundury żołnierzy i sanitariuszek, uszytych przez profesjonalnych krawców na potrzeby grup rekonstrukcyjnych. Szkoła otrzymała certyfikat, a wszyscy uczestnicy zajęć dyplomy „Małego patrioty”.
Choć z wiadomych względów kulminacja obchodów związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości miała miejsce w listopadzie, społeczność SP 6 przygotowania do świętowania zaczęła dużo wcześniej. Planując wyjazdy dla młodzieży w ubiegłym roku szkolnym, nauczyciele myśleli również o tym, aby w programie nie zabrakło wycieczek do miejsc ważnych dla naszej historii. Dlatego wybrano się do Wielkopolski na wycieczkę szlakiem piastowskim, do obozu zagłady w Oświęcimiu oraz do Muzeum Powstania Warszawskiego w naszej stolicy. Szczególną lekcją historii okazał się pobyt na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino we Włoszech. Dlaczego? Otóż oprowadzał nas po nim młody potomek jednego z uczestników walk, który dzięki starym fotografiom i rodzinnym opowieściom przybliżył nam bohaterstwo żołnierzy z armii gen. Andersa.
Szczególnym wyjazdem był także wyjazd wolontariuszy IX edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” na Kresy Wschodnie. W jej ramach uczniowie i nauczyciele porządkują i inwentaryzują zapomniane polskie nekropolie, które niszczeją na Ukrainie. Wśród tych zapomnianych grobów znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Akcja ich ratowania jest okazją do poznania historii swego rodu, a tym samym dziejów narodu polskiego. Akcja nie ogranicza się oczywiście tylko do wyjazdu. Przez cały rok organizowane są m.in. kwesty, dzięki którym Fundacja Studio Wschód i TV Polonia może kontynuować swoją szlachetną działalność. Ostatnia taka kwesta z udziałem uczniów z SP 6 miała miejsce 1 listopada na tzw. starym cmentarzu w Oławie.
Wolontariusze akcji dbają także o relacje z Polakami, którzy nadal mieszkają na Ukrainie i aktywnie im pomagają. Zaprosili m.in. do Oławy ks. Bazylego Żyńskiego z katolickiej parafii w Lityniu na Podolu. Jego przyjazd stał się okazją do międzypokoleniowego spotkania pt. „Muzcznym krokiem ku Niepodległej”, podczas którego młodzież opowiedziała o swojej pracy na cmentarzach i w ten sposób podziękowała darczyńcom akcji. Spotkanie połączono ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, które zintegrowało wolontariuszy, darczyńców oraz świeckie, duchowe i oświatowe władze naszego miasta.
Okazji do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych nie zabrakło zresztą nikomu. Profesjonaliści, czyli szkolne koło wokalne, wzięli udział w międzyszkolnym projekcie pilotowanym przez SP nr 5 pt. „Koncert Niepodległościowy – 100 lat dla Niepodległej”. Pozostali mogli się wykazać podczas tzw. „Rekordu dla Niepodległej”. 9 listopada o godzinie 11:11 w łączności z uczniami z całej Polski odśpiewali hymn Polski. Rozgrzewką do bicia rekordu było wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich podczas wcześniejszych przerw. We wrześniu uczniów SP 6 połączyła inna narodowa inicjatywa – „Narodowe czytanie”. Przesłanie „Przedwiośnia” S.Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń jubileuszowego roku o element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.
Społeczność SP 6 chętnie uczestniczyła również w konkursach i przedsięwzięciach związanych z rocznicą odzyskania niepodległości, zdobywając przy tej okazji nagrody i wyróżnienia. Wśród konkursów znalazły się m.in.: XIV Dolnośląski Konkurs Literacki „My Polacy, My Dolnoślązacy” (Wojciech Szwec - wyróżnienie), XV Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et patria” (Amelia Pawłowska – specjalne wyróżnienie, Katarzyna Miszczak – wyróżnienie), Powiatowy konkurs „Wolność kocham i rozumiem” (Kinga Skotnicka – I m-ce, Amelia Zakrzewska, Martyna Ławniczak, Hanna Mastalerz, Emilia Zychowicz – wyróżnienia), Miejski konkurs wiedzy o Polsce „100 pytań na 100-lecie Niepodległości” (Jakub Rękas – I m-ce, Aleksandra Biela – II m-ce), Międzyszkolny szkolny konkurs plastyczny – „Przez Sybir do Niepodległej” (Zuzanna Flis – wyróżnienie), Szkolny konkurs „100 zadań na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę – Mistrz ułamków”. Do podjętych przez szkołę jubileuszowych przedsięwzięć należały: posadzenie stu żonkili w ramach akcji „Pola nadziei”, udział uczniów w Patriotycznym Biegu Sztafetowym „100 na 100 z biało – czerwoną” oraz grze miejskiej „Drogi do niepodległości”, wyjście na projekcję filmu „Dywizjon 303” oraz konferencje o tematyce niepodległościowej – „Patriotyzm od czasów Kościuszki do współczesności”, „100 lat niepodległości”, „Czas w kulturze”, „Sprawiedliwy wśród narodów świata. Historia błogosławionego oławianina - Bernarda Lichtenberga”.
W listopadzie przedstawiciele uczniów i nauczyciele, w tym szkolny poczet sztandarowy, uczestniczyli również we wszystkich miejskich i powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Szkolną kulminacją jubileuszu był dzień 15 listopada, gdy podczas specjalnego programu artystycznego harcerze opowiedzieli nie tylko o tym, jak rodziła się wolna Polska, ale również o tym, jak sto lat temu wraz z Nią rodziło się ZHP. Klimat spotkania, które zatytułowano „Ojczyzna to wspólna mowa, ziemia i pamięć”, przypominał harcerską zbiórkę przy ognisku.
Świąteczny i patriotyczny klimat w naszej szkole trwa. Na korytarzach można podziwiać prace plastyczne związane z odzyskaniem niepodległości oraz planszę z konturami Polski, które wypełniają widokówki ze stoma pozdrowieniami na stulecie...
Grono Pedagogiczne SP nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie
Fot. Archiwum szkoły